PARTNER PORTALU
  • BGK

GeoPanel w gminie za darmo

  • MAX    20 września 2012 - 11:48

Do 30 września gminy mogą zgłaszać się do bezpłatnego Programu „Testuj GeoPanel w gminie”. Przedsięwzięcie realizowane przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa skierowane jest do jednostek samorządowych, które szukają rozwiązań pozwalających na wspomaganie podejmowania decyzji i zarządzania przestrzenią gminy.
Opracowana aplikacja to narzędzie do integracji, wymiany i udostępniania informacji przestrzennej. Zaproszone do programu gminy mają możliwość sprawdzenia zastosowań aplikacji GeoPanel w zarządzaniu środowiskiem, gospodarce przestrzennej i komunalnej. Celem programu jest również ukazanie sposobów usprawnienia wymiany informacji między poszczególnymi jednostkami urzędu oraz jednostkami samorządu terytorialnego i instytucjami zewnętrznymi z zastosowaniem promowanego narzędzia.

W ramach programu każda gmina ma możliwość wykonywania testów na danych dotyczących jej terenu. Umożliwia to urzędnikom nie tylko zapoznanie się z mechanizmami pracy z cyfrowymi zasobami danych, ale również możliwość dokonania niezbędnych testów i analiz odnoszących się do obszaru gminy.

Zaproszenie upoważnia do bezpłatnego 30-dniowego testowania pełnej wersji narzędzia GeoPanel. Zainteresowane gminy, mogą zgłaszać zainteresowanie uczestnictwem w programie do dnia 30 września 2012.

W pierwszej edycji programu uczestniczyło 65 jednostek samorządu terytorialnego. Uczestnikom testów udostępniono wersję demonstracyjną z przykładowymi danymi i ich prezentacjami tematycznymi. Kolejnym etapem projektu było testowanie na własnych danych gminy.  Program wzbudził szczególne zainteresowanie wśród tych gmin, które nie mają pełnej możliwości aktywnego wykorzystywania zasobów opracowanych w ramach powiatowych Systemów Informacji Przestrzennej. Aplikacja umożliwia bowiem integrowanie udostępnionych zasobów i usług danych przestrzennych pochodzących z różnych źródeł, jak również własnych zasobów gminy.

Nadrzędnym celem programu „Testuj GeoPanel w gminie” jest upowszechnienie zastosowań informacji przestrzennej w gminie i przybliżenie urzędnikom w jednostkach samorządu terytorialnego praktycznych aspektów wykorzystania infrastruktury informacji przestrzennej powstającej w ramach dyrektywy INSPIRE.

Zainteresowanie testami skłoniło Centrum UNEP/GRID-Warszawa do przygotowania drugiej edycji programu i skierowania zaproszenia do szerszego grona gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.