PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminne informacje wybrakowane

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    18 sierpnia 2011 - 07:22
Gminne informacje wybrakowane

Gminy niezbyt sumiennie wywiązują się z obowiązków informacyjnych o swoich finansach.
Ustawowy obowiązek upubliczniania podstawowych informacji o stanie lokalnych budżetów gminy traktują po macoszemu – donosi „Rzeczpospolita”.

Co prawda zdecydowana większość (83 proc.) samorządów przedstawiła w Internecie uchwały budżetowe na 2011 r. Ale już mniej (74 proc.) udostępnia opinie regionalnych izb obrachunkowych.

Zdecydowanie gorzej jest z informacją o bieżącym wykonaniu budżetu. Tylko co druga gmina co kwartał podaje dane o uzyskanych dochodach i wydatkach. Także tylko połowa opublikowała sprawozdanie z wykonania budżetu w 2010 r.

Mieszkańcom zainteresowanym lokalnymi finansami najtrudniej jednak znaleźć aktualne kwartalne informacje o długu samorządu. Niestety, nie ma ustawowego obowiązku publikacji takich danych, więc i mało kto – tylko ok. 13 proc. jednostek – je podaje.

Najmniej sumiennie obowiązki informacyjne wypełniają gminy wiejskie. Częstym błędem jest np. publikowanie uchwały o przyjęciu sprawozdania, ale bez sprawozdania. Nierzadko zdarza się też, że w BIP trzeba się porządnie naszukać, by znaleźć podstawowe dane finansowe – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • JOTKA, 2011-08-18 20:03:10

    Wytłumaczenie jest proste. AL Capone poszedł siedzieć, nie za popełnione morderstwa ale za niezapłacone podatki. Zawsze jest ryzyko ze znajdzie się miejscowy spec od finansów publicznych i zacznie "grzebać" bardziej upierdliwie niż RIO. Tym bardziej ze RIO nie wszystko kontroluje. Po drugi...e niewykształcone "masy" w tej materii, fainanse publiczne interesują tyle co zeszłoroczny snieg. Więc po co publikowac?  rozwiń