Gminne informacje wybrakowane

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 18-08-2011
  • drukuj
Gminy niezbyt sumiennie wywiązują się z obowiązków informacyjnych o swoich finansach.
Gminne informacje wybrakowane
Ustawowy obowiązek upubliczniania podstawowych informacji o stanie lokalnych budżetów gminy traktują po macoszemu – donosi „Rzeczpospolita”.

Co prawda zdecydowana większość (83 proc.) samorządów przedstawiła w Internecie uchwały budżetowe na 2011 r. Ale już mniej (74 proc.) udostępnia opinie regionalnych izb obrachunkowych.

Zdecydowanie gorzej jest z informacją o bieżącym wykonaniu budżetu. Tylko co druga gmina co kwartał podaje dane o uzyskanych dochodach i wydatkach. Także tylko połowa opublikowała sprawozdanie z wykonania budżetu w 2010 r.

Mieszkańcom zainteresowanym lokalnymi finansami najtrudniej jednak znaleźć aktualne kwartalne informacje o długu samorządu. Niestety, nie ma ustawowego obowiązku publikacji takich danych, więc i mało kto – tylko ok. 13 proc. jednostek – je podaje.

Najmniej sumiennie obowiązki informacyjne wypełniają gminy wiejskie. Częstym błędem jest np. publikowanie uchwały o przyjęciu sprawozdania, ale bez sprawozdania. Nierzadko zdarza się też, że w BIP trzeba się porządnie naszukać, by znaleźć podstawowe dane finansowe – podaje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wytłumaczenie jest proste. AL Capone poszedł siedzieć, nie za popełnione morderstwa ale za niezapłacone podatki. Zawsze jest ryzyko ze znajdzie się miejscowy spec od finansów publicznych i zacznie "grzebać" bardziej upierdliwie niż RIO. Tym bardziej ze RIO nie wszystko kontroluje. Po drugi...e niewykształcone "masy" w tej materii, fainanse publiczne interesują tyle co zeszłoroczny snieg. Więc po co publikowac? rozwiń

JOTKA, 2011-08-18 20:03:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE