PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy gotowe do uruchomienia ZMOKU

 • GK    7 stycznia 2012 - 19:48
Gminy gotowe do uruchomienia ZMOKU

Centrum Projektów Informatycznych zakończyło wyposażanie gmin w serwery i urządzenia peryferyjne na potrzeby wdrożenia aplikacji ZMOKU potrzebnej do obsługi zadań m.in. z zakresu ewidencji ludności.
W ramach realizowanych dostaw sprzętu, gminy na terenie całej Polski, otrzymały łącznie 2 500 serwerów, ponad 4 000 szt. skanerów, 8 000 szt. drukarek oraz 2 000 szt. przełączników sieciowych.

Czytaj też: Gminy uczą się pracować na ZMOKU

Dostawy sprzętu do gmin stanowią kolejny etap wdrożenia w urzędach infrastruktury projektu pl.ID – polska ID karta, niezbędnej do realizacji zadań z zakresu ewidencji ludności, aktów stanu cywilnego oraz dowodów osobistych.

Czytaj też: Instrukcja zakładania skrytek dla ZMOKU

Dotychczas urzędy gmin zostały wyposażone w komputery PC, czytniki kart oraz routery. Na dostarczonych serwerach zainstalowana zostanie aplikacja ZMOKU, natomiast drukarki i skanery uzupełnią stanowiska pracowników urzędów oraz pozwolą realizować codzienne zadania.

Sprzęt przekazany gminom ma przyczynić się do poprawy funkcjonowania urzędów oraz poprawy obsługi obywateli. Wraz z uruchomieniem aplikacji ZMOKU urzędnicy zyskają dostęp do danych gromadzonych dotychczas w różnych rejestrach państwowych, dzięki czemu obywatele będą zwolnieni z konieczności wielokrotnego podawania tych samych informacji przechowywanych w wielu rejestrach.

Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika (ZMOKU) to system informatyczny nieodpłatnie dostarczany gminom przez CPI, który automatyzuje funkcje urzędu związane z realizacją zadań z obszarów dowodów osobistych, ewidencji ludności oraz aktów stanu cywilnego.

Moduł ZMOKU do obsługi spraw dowodów osobistych zastąpi w okresie przejściowym System Obsługi Obywatela (SOO) a po tym okresie będzie wykorzystywany do obsługi nowych dowodów. Zgodnie z planami będzie on zainstalowany w każdej gminie. Wykorzystanie modułów ZMOKU do obsługi spraw ewidencji ludności i aktów stanu cywilnego uzależnione jest od decyzji gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • piramidka, 2012-01-08 18:00:08

  Po ćmoku??? Albo, po zboku? A tu nic!
 • Baśka, 2012-01-08 17:28:16

  Gminy gotowe do uruchomienia ZMOKU - tylko żeby znowu nie dostały AMOKU.
 • TEKO, 2012-01-08 13:04:41

  Gminy sa gotowe! Bardzo chcą i pragną informatyzacji !!! Czy to się uda? ZAWSZE trzeba mieć nadzieję...