PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy już mogą składać sprawozdania przez system BeSTia@

  • TK    14 lutego 2018 - 19:11
Gminy już mogą składać sprawozdania przez system BeSTia@
Składanie dorocznych sprawozdań jest nowym obowiązkiem gmin (fot. mf.gov.pl)

W systemie BeSTia@ już jest możliwość składania sprawozdań podatkowych z zakresu podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Składanie sprawozdań to nowy obowiązek gmin, wprowadzony w grudniu 2017 r. Termin składania pierwszej części sprawozdań mija 28 lutego.
Od początku lutego w systemie BeSTia@ dostępna jest możliwość składania sprawozdań w zakresie podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Konieczność składania sprawozdań jest efektem wejścia w życia rozporządzenia rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie sprawozdania podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.

Sprawozdanie składa się z dwóch części:

* informacji o wysokości stawek podatku od nieruchomości, średniej cenie skupu żyta oraz średniej cenie sprzedaży drewna, zgodnie z treścią uchwał rad gmin obowiązujących na terenie danej gminy w roku podatkowym, w którym jest sporządzane sprawozdanie;

* zagregowanych danych o podstawach opodatkowania podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym oraz podatkiem leśnym, a także podstawach opodatkowania zwolnionych z tych podatków na mocy uchwał rad gmin, według stanu na dzień 30 czerwca roku podatkowego, w którym jest sporządzane sprawozdanie.

Pierwsza część sprawozdania powinna zostać złożona przez organ podatkowy do 28 lutego. Druga do 20 lipca. Dokumenty powinny być przekazywane przez gminy do odpowiednich Regionalnych Izb Obrachunkowych za pośrednictwem systemu BeSTia@. To kolejna już funkcja systemu, wprowadzona przez Ministerstwo Finansów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.