PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy mają problem ze Źródłem? MSW wyróżnia

 • bad    21 września 2015 - 18:02

Urzędy stanu cywilnego w Krakowie, Łodzi i Lublinie wzorowo wdrożyły i obsługują system Źródło służący do edycji oraz przetwarzania danych gromadzonych w Systemie Rejestrów Państwowych.
Wczoraj pisaliśmy, że gminy narzekają na Źródło. Przez ostatnie kilkanaście dni z całego kraju napływają informacje, że czas oczekiwania na dokumenty wydawane przez urzędy stanu cywilnego (USC) znacznie się wydłużył.

Okazuje się jednak, że są gminy, które nienagannie radzą sobie z nowym systemem. Urzędy stanu cywilnego w Krakowie, Łodzi i Lublinie wzorowo wdrożyły i obsługują system Źródło służący do edycji oraz przetwarzania danych gromadzonych w Systemie Rejestrów Państwowych. Miasta te zajęły tym samym pierwsze trzy miejsca w zestawieniu 20 najbardziej aktywnych usc w Bazie Usług Stanu Cywilnego (BUSC) – wynika z danych MSW.

Za Lublinem znalazły się takie miasta jak Gdańsk, Bielsko-Biała, Białystok, Bydgoszcz, Szczecin, Rzeszów, Warszawa i Wrocław.

Od marca akty tylko w postaci elektronicznej

Analizę wprowadzonych rozwiązań legislacyjnych i technicznych w pierwszym okresie funkcjonowania systemu Źródło przeprowadziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po czterech miesiącach od jego wdrożenia. Od marca, za pośrednictwem aplikacji Źródło, urzędy stanu cywilnego sporządzają akty w postaci elektronicznej.

Rejestr funkcjonuje w Bazie Usług Stanu Cywilnego, części Systemu Rejestrów Państwowych, w skład którego wszedł również rejestr PESEL, dawniej domena organów ewidencji ludności. Wraz z utworzeniem SRP powstała aplikacja Źródło, służąca do obsługi Systemu, w tym do realizacji zadań przez USC.

Daleko idące zmiany w przepisach zwiększyły szczególnie zakres działania kierowników urzędów stanu cywilnego. Zmiany dotyczą zarówno rejestracji stanu cywilnego, jak i ewidencji ludności Na ich podstawie określono aktywność urzędów stanu cywilnego w SRP. To opracowanie daje wyobrażenie o stopniu zaawansowania Urzędów Stanu Cywilnego w realizacji zadań na nowych zasadach. Lublin, który uplasował się na trzecim miejscu, jest przykładem jednostki, która opanował i dobrze radzi sobie z obsługą Systemu Rejestrów Państwowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • usc, 2015-09-22 12:55:20

  ten ranking nie ma sensu, skoro nagrodzili miasta najbardziej aktywne - czyli największe, gdzie w USC pracuje najwięcej osób np. 30 więc w statystykach robią najwięcej kliknięć niż mała gmina gdzie pracuje 1 osoba, choć mogła wejść w Bagno już 1 marca
 • realista, 2015-09-22 10:42:38

  Brawo najlepsze USC. Tam widać pracują a w pozostałych się obijają. Nie ma sensu już komentować tego tematu.