Gminy muszą zadbać o elektroniczne wnioski

  • GK/cpi.mswia.gov.pl
  • 13-10-2011
  • drukuj
Każda gmina powinna posiadać konto dla Podmiotu Publicznego na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej oraz Elektroniczną Skrzynkę Podawczą.
Gminy muszą zadbać o elektroniczne wnioski

W związku z planowanym rozpoczęciem wdrożeń ZMOKU (aplikacji przeznaczonej do realizacji zadań z zakresu ewidencji ludności, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego), każda gmina powinna posiadać konto dla Podmiotu Publicznego (PP) na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP – www.epuap.gov.pl) oraz Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP) – bezpłatną usługę udostępnioną na platformie ePUAP.

Czytaj też: Miliony na ePUAP w urzędach

Instalacja Elektronicznej Skrzynki Podawczej jest niezbędna w celu umożliwienia obywatelom składania wniosków elektronicznych w zakresie spraw wynikających z ustawy o ewidencji ludności.

Czytaj też: ePUAP bez zaufania obywateli

Obywatele od dnia 1 stycznia 2011 roku będą mogli elektronicznie wypełniać i składać do właściwych urzędów następujące wnioski: wniosek o sprawdzenie danych zawartych w Rejestrze PESEL, wniosek o wymeldowanie z pobytu stałego, wniosek o wymeldowanie z pobytu czasowego, zgłoszenie wyjazdu poza granice RP, zgłoszenie powrotu z wyjazdu czasowego poza granice RP.

Wnioski elektroniczne złożone przez platformę ePUAP będą obsługiwane przez aplikację ZMOKU (Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika).

W związku z powyższym, gminy, które nie mają konta Podmiotu Publicznego (PP) na platformie ePUAP powinny go założyć i wysłać wniosek do 21 października 2011 r.

Dane o nazwie konta i nazwie skrytki należy przekazać gminnemu koordynatorowi ds. wdrożenia aplikacji ZMOKU.

Instrukcja zakładania konta znajduje się tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tak to jest,a ja muszę dzisiaj specjalnie iść do urzędu w sprawie wniosku.Czekam już z utęsknieniem na TE e-wniski !!!

KOC, 2011-10-13 08:28:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE