PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy uczą się pracować na ZMOKU

  • GK/cpi.mswia.gov.pl    14 listopada 2011 - 07:23
Gminy uczą się pracować na ZMOKU

Centrum Projektów Informatycznych MSWiA udostępniło urzędom gmin i urzędom stanu cywilnego filmy instruktażowe dotyczące obsługi ZMOKU z zakresu ewidencji ludności oraz z aktów stanu cywilnego.
Od 1 stycznia 2012 roku pracownicy urzędów będą realizować zadania z zakresu ewidencji ludności za pomocą udostępnionej gminom bezpłatnie aplikacji Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika (ZMOKU).

Czytaj też: Instrukcja zakładania skrytek dla ZMOKU

Wśród zadań wykonywanych za pomocą programu znajdą się również sprawy, które obywatele będą mogli załatwiać w danym urzędzie elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP. Dotyczy to wniosków o sprawdzenie danych zawartych w rejestrze PESEL, wymeldowanie z pobytu stałego, wymeldowanie z pobytu czasowego, zgłoszenia wyjazdu poza granice RP oraz zgłoszenie powrotu z wyjazdu czasowego poza granice RP.

Czytaj też: Ruszają konferencje o ZMOKU

Od nowego roku, aplikacja ZMOKU umożliwi również urzędom obsługę zadań z zakresu aktów stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z tej możliwości będzie jednak podpisanie przez gminy porozumienia z ministrem spraw wewnętrznych i administracji na przetwarzanie danych. Wzór porozumienia zostanie przekazany gminom przez MSWiA.

Czytaj też: Gminy z nową ewidencją ludności

Filmy prezentują, krok po kroku, jak pracownicy urzędów mają realizować swoje zadania. Animacje opatrzone są komentarzem lektora i przedstawiają działanie aplikacji w konkretnych przypadkach. Pracownicy urzędów będą mogli się z nimi zapoznać podczas szkoleń towarzyszących wdrażaniu aplikacji ZMOKU w swoich gminach.

Oprócz materiałów informacyjnych zyskają fachową pomoc od przedstawicieli firm wdrażających aplikację.

Filmy są dostępne tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.