Gminy uczą się pracować na ZMOKU

  • GK/cpi.mswia.gov.pl
  • 14-11-2011
  • drukuj
Centrum Projektów Informatycznych MSWiA udostępniło urzędom gmin i urzędom stanu cywilnego filmy instruktażowe dotyczące obsługi ZMOKU z zakresu ewidencji ludności oraz z aktów stanu cywilnego.
Gminy uczą się pracować na ZMOKU

Od 1 stycznia 2012 roku pracownicy urzędów będą realizować zadania z zakresu ewidencji ludności za pomocą udostępnionej gminom bezpłatnie aplikacji Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika (ZMOKU).

Czytaj też: Instrukcja zakładania skrytek dla ZMOKU

Wśród zadań wykonywanych za pomocą programu znajdą się również sprawy, które obywatele będą mogli załatwiać w danym urzędzie elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP. Dotyczy to wniosków o sprawdzenie danych zawartych w rejestrze PESEL, wymeldowanie z pobytu stałego, wymeldowanie z pobytu czasowego, zgłoszenia wyjazdu poza granice RP oraz zgłoszenie powrotu z wyjazdu czasowego poza granice RP.

Czytaj też: Ruszają konferencje o ZMOKU

Od nowego roku, aplikacja ZMOKU umożliwi również urzędom obsługę zadań z zakresu aktów stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z tej możliwości będzie jednak podpisanie przez gminy porozumienia z ministrem spraw wewnętrznych i administracji na przetwarzanie danych. Wzór porozumienia zostanie przekazany gminom przez MSWiA.

Czytaj też: Gminy z nową ewidencją ludności

Filmy prezentują, krok po kroku, jak pracownicy urzędów mają realizować swoje zadania. Animacje opatrzone są komentarzem lektora i przedstawiają działanie aplikacji w konkretnych przypadkach. Pracownicy urzędów będą mogli się z nimi zapoznać podczas szkoleń towarzyszących wdrażaniu aplikacji ZMOKU w swoich gminach.

Oprócz materiałów informacyjnych zyskają fachową pomoc od przedstawicieli firm wdrażających aplikację.

Filmy są dostępne tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.