PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy z szybkim Internetem to wyjątki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 września 2010 - 07:02
Gminy z szybkim Internetem to wyjątki

Do 2012 r. wszyscy mieszkańcy naszego kraju powinni mieć dostęp do szerokopasmowej sieci. Wiadomo, że to się nie uda. Teraz w 90 proc. gmin dostęp do niej ma zaledwie co dziesiąte gospodarstwo domowe.
Kołbaskowo, Świnoujście, Gdańsk, Suwałki i Piła – tylko tam szybki i nowoczesny Internet stanowi co najmniej połowę łączy. Nigdzie w Polsce jego popularność nie jest bardzo wysoka – czyli przekraczająca 70 proc. łączy – wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Poniżej 10 proc. szerokopasmowych łączy ma aż 2116 na 2500 gmin – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z danych zebranych przez UKE u 1500 operatorów wyłania się wizja pustyni telekomunikacyjnej. Okazuje się, że tylko w połowie polskich gmin dostęp do sieci ma co najmniej jedna trzecia gospodarstw domowych. W aż w 27 gminach podłączonych jest mniej niż co dziesiąte gospodarstwo. To białe plamy, gdzie Internet wciąż jest luksusem.

Największe skupisko gmin o bardzo niskim nasyceniu Internetem jest na granicy woj. mazowieckiego i lubelskiego. Rejony o wysokim i bardzo wysokim nasyceniu to duże aglomeracje, jak Warszawa, Trójmiasto czy Kraków. W tych rejonach na 100 gospodarstw domowych przypada od 50 do 70 linii internetowych.


Nawet samorządy, które wypadły nieźle w zestawieniu UKE, nie są do końca usatysfakcjonowane wynikiem. Wiedzą, że to, co dziś jest nowoczesne, za chwilę może być za słabe – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.