PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zobowiązały się nie blokować rozwoju internetu

  • bad    19 października 2015 - 15:49
Gminy zobowiązały się nie blokować rozwoju internetu

Opłaty za zajęcie pasa drogowego są istotną barierą dla rozwoju internetu. Fot. zporr.malopolska.uw.gov.pl

Do 19 października br. do MAC wpłynęło 276 deklaracji gmin, które zobowiązały się nie podwyższać opłat za zajęcie pasa drogowego do poziomu przekraczającego 20 zł/1m2/rok.
Głównym czynnikiem wpływającym na możliwość utrzymania infrastruktury internetowej jest wysokość stawek za zajęcie pasa drogowego. Niestety stawki te, zwłaszcza na terenach wiejskich i podmiejskich, stanowią istotną barierę dla rozwoju internetu w Polsce.

MAC wystąpiło z apelem do gmin

Dlatego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji postanowiło zwrócić gminom uwagę na ten problem i 27 sierpnia br. wystąpiło do urzędów gmin w całej Polsce z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia preferencyjnych stawek za zajęcie pasa drogowego dla infrastruktury telekomunikacyjnej.

Czytaj też: RIO o opłatach za zajęcie pasa drogowego

Do 19 października br. do MAC wpłynęło 276 deklaracji gmin, które zobowiązały się nie podwyższać opłat do poziomu przekraczającego 20 zł/1m2/rok.

Dzięki tym deklaracjom obszary te mogą zostać szczególnie uwzględnione w konkursach na budowę szybkich sieci internetowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC). Obecnie na potrzeby pierwszego konkursu w ramach I osi PO PC, który został ogłoszony w dniu 30 września br., wzięto pod uwagę deklaracje 194 gmin (złożone przed ogłoszeniem konkursu). 

Pełna lista gmin, które nadesłały deklaracje znajduje się tutaj.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.