PARTNER PORTALU
 • BGK

Godło i flaga Polski, Gliński: Nowe technologie wymuszają zmiany

 • AT/PAP    24 marca 2017 - 08:45
Godło i flaga Polski, Gliński: Nowe technologie wymuszają zmiany
Ministerstwo Kultury pracuje nad nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz pieczęciach państwowych (Piotr Gliński, fot.mkidn.gov.pl)

- Trzeba np. określić ile pikseli musi być, żeby dany wydruk, odpowiadał pewnemu wspólnemu wzorcowi, żeby np. odcień czerwieni na fladze państwowej był jeden raz na zawsze - mówi o nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz pieczęciach państwowych Piotr Gliński, minister kultury.
Ministerstwo Kultury pracuje nad nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz pieczęciach państwowych.

To jest sprawa, którą się zajmujemy już od roku. Zmiany wymuszają nowe technologie. Trzeba np. określić ile pikseli musi być, żeby dany wydruk z drukarki komputerowej, odpowiadał pewnemu wspólnemu wzorcowi, żeby np. odcień czerwieni na fladze państwowej był jeden raz na zawsze - mówi minister kultury prof. Piotr Gliński.

Jak dodaje heraldycy twierdzą, że projektanci herbu polskiego, popełnili błędy merytoryczne.

- Np. łapy orła powinny być całe złote, a nie tylko pazurki. To są tego typu zagadnienia, dość szczegółowe i przez to skomplikowane. Jeśli popatrzymy na te herby, prezentowane obecnie nawet na oficjalnych dokumentach czy w oficjalnych miejscach zauważymy, że często różnią się one od siebie takimi właśnie szczegółami. Jest to konsekwencją braku unormowania tych kwestii. Nie jest to nasz priorytet, ale pracujemy również nad tym, bo musimy to uporządkować - wyjaśnia dalej Piotr Gliński.

Ministerstwo zakład, że nowelizacja będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Czytelnik, 2017-04-20 12:45:29

  Fajne wpisy poniżej. Z cyklu "nie wiem, więc się wypowiem". Poczytajcie ludzie o naszym godle i herbie (to nie jest to samo). Zainteresujcie się heraldyka, historią zmian w godle. I wtedy można się wpisywać. Po co wcześniej? Orzeł jest do poprawek, i to przynajmniej kilku.
 • Katarzyna Mitros, 2017-04-19 18:03:08

  Taka pedanteria kojarzy mi się z zespołem Aspergera. Jakie to ma znaczenie, czy odcień czerwieni będzie taki czy trochę inny?
 • Północny, 2017-03-24 09:54:38

  Żeby ujednolicić odcień czerwieni, należy też ustawowo określić, jaki ma być tusz/toner użyty do wydruku. Znaczy: od jakiego producenta. Okazja do korupcji - wyjątkowa.