PARTNER PORTALU
  • BGK

GOPR włączony do Regionalnego Systemu Ostrzegania

  • bad/PAP    17 sierpnia 2015 - 19:35
GOPR włączony do Regionalnego Systemu Ostrzegania
GOPR stanie się częścią systemu ostrzegania. fot. wikipedia

GOPR będzie kolejną instytucją, która w województwach południowych, w oparciu o system wczesnego ostrzegania, może ostrzegać przed lawinami, złą pogodą, przed wychodzeniem w góry wtedy, kiedy nie należy tego robić.
List intencyjny o włączeniu GOPR do Regionalnego Systemu Ostrzegania podpisali w Krakowie minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki oraz minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Zapowiedzieli też włączenie w najbliższym czasie do RSO także innych służb.

Dzięki współpracy GOPR i RSO w górach będzie bezpieczniej

"Udostępniamy swoją wiedzę i możliwości po to, żeby ludzie, którzy przyjechali w góry i chcą odpocząć i skorzystać z gór, czuli się jak najbezpieczniej" - powiedział prezes GOPR Jan Łuszczewski.

Jak podkreślił minister Andrzej Halicki, "GOPR będzie kolejną instytucją, która w województwach południowych, w oparciu o system wczesnego ostrzegania, może ostrzegać przed lawinami, złą pogodą, przed wychodzeniem w góry wtedy, kiedy nie należy tego robić". "To kolejny cenny partner w budowaniu poczucia bezpieczeństwa wszystkich tych, którzy chcą z tych informacji korzystać bądź też muszą zostać ostrzeżeni" - powiedział minister. Zapowiedział, że w najbliższych dniach do systemu włączone zostanie także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Czytaj też: Aplikacja GOPR uratuje turystów

"Jeśli tylko będziemy mogli uratować dzięki temu systemowi choć jedno życie, to uważam, że warto go rozbudowywać" - podkreśliła z kolei szefowa MSW Teresa Piotrowska. "Dla każdego ministra spraw wewnętrznych dotarcie z informacją o tym, że coś może się zdarzyć ze względu na różne zagrożenia, jest bardzo ważne, i rozbudowywanie tego systemu powoduje, że możemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców Polski" - powiedziała Teresa Piotrowska.

Regionalny System Ostrzegania uruchomiony 1 stycznia 2015 r.

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej: w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora.

Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP.
Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.