Groźba utraty 340 mln zł dotacji

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 20-08-2012
  • drukuj
Mazowsze powinno zbudować sieć światłowodową do końca 2014 r. ale inwestycja jest w powijakach. Region może stracić aż 340 mln zł dotacji z UE.
Groźba utraty 340 mln zł dotacji

Na terenie internetowych „białych plam” mieszka aż dwie trzecie ludności Mazowsza – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Ponad miliard euro przejdzie nam koło nosa

W ramach projektu o nazwie Internet dla Mazowsza planowane jest wybudowanie 3640 km światłowodów. Infostrada ma m.in. przeciąć na ukos Warszawę od Wawra do Bielan. Do tego zbudować trzeba ponad 300 węzłów dostępowych – to internetowy odpowiednik stacji kolejowych.

Czytaj też: Szerokie pasmo regionów

Gigantyczny projekt infrastrukturalny jest szacowany na prawie pół miliarda złotych, nie do zrealizowania bez funduszy unijnych. Mazowsze boryka się z dużym zadłużeniem ponad 600 mln zł rocznie, opłatami z tytułu janosikowego oraz koniecznością znalezienia pieniędzy dla szpitali, bo w przyszłym roku NFZ da mniej pieniędzy.

W ubiegłym roku samorząd województwa na budowę sieci szkieletowych dostał unijną dotację – ponad 340 mln zł, czyli 85 proc. szacowanych kosztów inwestycji. Ale warunkiem otrzymania dotacji jest realizacja inwestycji do końca 2014 r.

Tymczasem samorząd Mazowsza dopiero kończy przetarg – i to nie na firmę, która zaprojektuje sieć i położy światłowody, tylko na doradcę prawnego, który opracuje procedurę wyboru generalnego wykonawcy.

Zgodnie z harmonogramem projektant i generalny wykonawca już powinien być wybrany.

Więcej na ten temat tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Coś misie wydaje,że została stracona...Jeżeli nic się nie wydarzy będzie jeszcze gorzej!Wybór należy do nas!

SWAT, 2012-08-20 16:09:37 odpowiedz

Najlepszy TRAKT GENERALNY dla sieci szkieletowej to istniejące linie energetyczne WN i NN a ściślej, przewody ich ochrony odgromowej. No i tu możliwości pozostają ogromne, choć czort tylko wie dlaczego w jednej POLSCE nie można ich wykorzystać. Samorządy nie rozgryzły branży, która jako jedyna na św...iecie boćkom jaja pieścić gotowa w swoich platformach, dlaczego(?)!.. rozwiń

Zygmunt, 2012-08-20 15:53:13 odpowiedz

na doradcę prawnego, który przygotuje procedurę wyboru generalnego wykonawcy - nie rozśmieszajcie mnie, jaki to trudny wybór,widocznie ten którego chcą wybrać jest aktualnie mocno zajęty i czekają na niego, bo z góry jest upatrzony - pewnie to jakiś Żyd, przekonamy się

Karol, 2012-08-20 13:01:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE