PARTNER PORTALU
 • BGK

Groźba utraty 340 mln zł dotacji

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    20 sierpnia 2012 - 08:33
Groźba utraty 340 mln zł dotacji

Mazowsze powinno zbudować sieć światłowodową do końca 2014 r. ale inwestycja jest w powijakach. Region może stracić aż 340 mln zł dotacji z UE.
Na terenie internetowych „białych plam” mieszka aż dwie trzecie ludności Mazowsza – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Ponad miliard euro przejdzie nam koło nosa

W ramach projektu o nazwie Internet dla Mazowsza planowane jest wybudowanie 3640 km światłowodów. Infostrada ma m.in. przeciąć na ukos Warszawę od Wawra do Bielan. Do tego zbudować trzeba ponad 300 węzłów dostępowych – to internetowy odpowiednik stacji kolejowych.

Czytaj też: Szerokie pasmo regionów

Gigantyczny projekt infrastrukturalny jest szacowany na prawie pół miliarda złotych, nie do zrealizowania bez funduszy unijnych. Mazowsze boryka się z dużym zadłużeniem ponad 600 mln zł rocznie, opłatami z tytułu janosikowego oraz koniecznością znalezienia pieniędzy dla szpitali, bo w przyszłym roku NFZ da mniej pieniędzy.

W ubiegłym roku samorząd województwa na budowę sieci szkieletowych dostał unijną dotację – ponad 340 mln zł, czyli 85 proc. szacowanych kosztów inwestycji. Ale warunkiem otrzymania dotacji jest realizacja inwestycji do końca 2014 r.

Tymczasem samorząd Mazowsza dopiero kończy przetarg – i to nie na firmę, która zaprojektuje sieć i położy światłowody, tylko na doradcę prawnego, który opracuje procedurę wyboru generalnego wykonawcy.

Zgodnie z harmonogramem projektant i generalny wykonawca już powinien być wybrany.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • SWAT, 2012-08-20 16:09:37

  Coś misie wydaje,że została stracona...Jeżeli nic się nie wydarzy będzie jeszcze gorzej!Wybór należy do nas!
 • Zygmunt, 2012-08-20 15:53:13

  Najlepszy TRAKT GENERALNY dla sieci szkieletowej to istniejące linie energetyczne WN i NN a ściślej, przewody ich ochrony odgromowej. No i tu możliwości pozostają ogromne, choć czort tylko wie dlaczego w jednej POLSCE nie można ich wykorzystać. Samorządy nie rozgryzły branży, która jako jedyna na św...iecie boćkom jaja pieścić gotowa w swoich platformach, dlaczego(?)!..  rozwiń
 • Karol, 2012-08-20 13:01:18

  na doradcę prawnego, który przygotuje procedurę wyboru generalnego wykonawcy - nie rozśmieszajcie mnie, jaki to trudny wybór,widocznie ten którego chcą wybrać jest aktualnie mocno zajęty i czekają na niego, bo z góry jest upatrzony - pewnie to jakiś Żyd, przekonamy się