PARTNER PORTALU
  • BGK

Hakerzy sprawdzają się w administracji

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 listopada 2010 - 07:11
Hakerzy sprawdzają się w administracji

Cyberprzestępcy atakują instytucje publiczne, by pochwalić się umiejętnościami. W jednym z urzędów przekierowali telefony do Afryki.
Od połowy 2009 do połowy 2010 roku CERT, czyli jednostka zajmująca się bezpieczeństwem teleinformatycznym przy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aż 328 ogłaszał alarmy związane z poważnymi atakami na administrację państwową. Atakowano serwery, strony internetowe oraz skrzynki e-mailowe konkretnych pracowników urzędów. Niestety często skutecznie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Najczęściej hakerzy uderzają w instytucje administracji centralnej, ale także samorządowa wcale nie jest bezpieczna.

Kilka tygodni temu zawrzało w urzędzie miejskim na południu Polski, po tym jak przyszedł do niego ogromny rachunek telefoniczny. Okazało się, że cyberprzestępcy w słabo zabezpieczonym systemie telefonii złamali hasło, zainstalowali tzw. dialer i przekierowywali połączenia z urzędu do krajów afrykańskich. Nieświadomi urzędnicy wydzwonili rachunek na 50 tysięcy złotych.

Rządowa strategia ochrony cyberprzestrzeni na lata 2011 – 2016 opracowywana przez MSWiA, ABW i MON postuluje „wprowadzenie ścigania z urzędu naruszeń bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, które miały miejsca w odniesieniu do podmiotów administracji publicznej”. Może za to grozić nawet osiem lat więzienia – podaje „Dzienik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.