PARTNER PORTALU
  • BGK

Halicki: 45 tys. km światłowodów do końca września

  • PAP    30 czerwca 2015 - 06:48
Halicki: 45 tys. km światłowodów do końca września

Realizacja projektów budowy szybkiego internetu jest priorytetem Narodowego Planu Szerokopasmowego (fot.fotolia)

Do końca września powstanie w Polsce ok. 45 tys. km światłowodów, dokonamy skoku cywilizacyjnego - powiedział w Katowicach minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.
Realizacja projektów budowy szybkiego internetu jest priorytetem Narodowego Planu Szerokopasmowego przyjętego 8 stycznia 2014 roku przez Radę Ministrów. Program jest strategią rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce.

Minister zapytany podczas wizyty w Katowicach o realizację Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej, która jest częścią narodowego planu, powiedział, że nie ma wątpliwości, że dochowane zostaną najważniejsze terminy.

"W niektórych województwach mamy już zakończone prace budowalne, mamy już etap rozliczenia. Na przykład w Wielkopolsce, w województwie lubuskim, województwie pomorskim. To już są sieci, które odebraliśmy. Natomiast w kilku województwach ten procent nieodebranych prac budowalnych jest jeszcze ciągle spory" - powiedział minister i dodał, że projekt śląski jest "niezagrożony, jeżeli chodzi o możliwości doprowadzenia (go) do końca".

"Mam nadzieję, że we wrześniu spotkamy się tutaj, żeby przeciąć wstęgę" - powiedział Halicki.

Sieć szkieletowa w Polsce

Poinformował, że te 45 tysięcy kilometrów światłowodów w Polsce będzie zrealizowane do końca września.

"Jestem przekonany, że taką siecią, o takiej długości opleciemy Polskę; to jest ta sieć szkieletowa, która będzie oznaczać możliwość przejścia do drugiego etapu - właśnie budowy sieci dostępowej także z udziałem środków europejskich - z nowej perspektywy" - mówił Halicki.

"To są ogromne inwestycje. Pod tym względem Polska jest największym placem budowy, jeżeli chodzi o sieć stałego dostępu. Można powiedzieć, że dokonamy takiego skoku cywilizacyjnego, jeśli chodzi o infrastrukturę i nie boję się powiedzieć, że będziemy pod tym względem jednym z najnowocześniejszych krajów" - dodał.

Jak mówił, z szybkiego internetu, z nowoczesnej infrastruktury obywatele będą mogli skorzystać wtedy, kiedy wybudowane będą odcinki sieci już dostępowej do każdego domu, instytucji, indywidualnego odbiorcy (tzw. ostatnia mila - czyli odcinki, które łączą sieć z odbiorcą). "Gdzieniegdzie te prace już się toczą natomiast w zdecydowanej większości te projekty będą uruchamiane, w ramach małych projektów, które w ramach nowej perspektywy ogłoszone (konkursy) będą we wrześniu" - dodał.

Odbiorca zyska dostęp m.in. do infrastruktury, która oferować powinna nowoczesne usługi zarówno te związane z administracją, jak i sam dostęp do internetu oraz usługi komercyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.