PARTNER PORTALU
  • BGK

Halicki: Regionalny System Ostrzegania jest unikatowy w skali Europy

  • bad    8 września 2015 - 13:01
Halicki: Regionalny System Ostrzegania jest unikatowy w skali Europy

System RSO jest zarządzany z jednego miejsca, z urzędu wojewódzkiego. Fot. pixabay

Regionalny System Ostrzegania od początku 2015 roku wygenerował ponad 2927 powiadomień i ponad 645 ostrzeżeń. Projekt jest ciągle rozwijany, niedawno dołączyli do niego zarówno operatorzy telefonii komórkowej, a także GOPR-owcy.
Funkcjonowanie i rozwój Regionalnego Systemu Ostrzegania były głównymi tematami spotkania ministra Andrzeja Halickiego z wojewodą kujawsko-pomorskim Ewą Mes oraz przedstawicielami służb i samorządowcami.

Komunikaty z ostrzeżeniami, przekazywane przez system RSO, dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wodowskazów), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) czy protestów społecznych. Regionalny System Ostrzegania od początku 2015 roku wygenerował ponad 2927 powiadomień i ponad 645 ostrzeżeń, z tego w województwie kujawsko-pomorskim było to odpowiednio 59 powiadomień i 44 ostrzeżenia.

Sąsiedzi przyjeżdżają, by zobaczyć działa Regionalny System Ostrzegania

Andrzej Halicki podczas spotkania w Bydgoszczy mówił m.in.: „Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania Polacy mogą czuć się coraz bardziej bezpieczni.” Podkreślał także, że projekt jest ciągle rozwijany, przypomniał też, że niedawno dołączyli do niego zarówno operatorzy telefonii komórkowej, a także GOPR-owcy.

„Podkreślam, że bez cyfryzacji telewizji ten projekt nigdy nie mógłby się rozwinąć” – powiedział szef MAC.

Minister mówił także o tym, że nie ma w Europie podobnych rozwiązań, a dzięki współpracy z Telewizją Polską i jej 16 oddziałami, projekt może mieć taki zasięg, jaki ma obecnie. „Dziś nasi sąsiedzi z innych krajów przyjeżdżają do nas, by zobaczyć jak to u nas działa”. – dodał. Zwracając się do przedstawicieli służb minister Halicki podkreślił: „Ten system jest żywy, bo sami państwo go budujecie i rozbudowujecie, przekazując informacje o zagrożeniach dla mieszkańców do WCZK”.

Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorska przypomniała, że Regionalny System Ostrzegania od początku roku był użyty ponad 100 razy. – „Nasze województwo nie należy do najspokojniejszych, dlatego cieszę się, że nasi mieszkańcy mają możliwość korzystania z takiego darmowego narzędzia” – powiedziała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.