Halicki: system elektronicznego zarządzania dokumentacją ma służyć mieszkańcom

Bezpłatny system elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD) zostanie uruchomiony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - poinformował w poniedziałek (27 lipca) minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.
Halicki: system elektronicznego zarządzania dokumentacją ma służyć mieszkańcom
Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki (fot. mac.gov.pl)

Na konferencji prasowej we Wrocławiu Halicki podkreślił, że EZD gwarantuje nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim "bardzo transparentny system podejmowania decyzji". "Ma on służyć budowaniu przyjaznej administracji. System jest nowoczesny, wydajny, szybszy i tańszy" - mówił szef MAC.

Jak wyjaśnił, zbudowany dla administracji publicznej system EZD jest wykorzystywany w 13 urzędach wojewódzkich, kilku ministerstwach oraz w prawie dwustu jednostkach należących do skarbu państwa.

System w rękach samorządów

"Dzięki zmianom legislacyjnym teraz możemy ten system przekazać bezpłatnie również jednostkom samorządowym, które dotychczas korzystały nierzadko z systemów komercyjnych. Zależy nam, by jak najwięcej podmiotów mogło działać w tym samym systemie" - mówił Halicki.

Dodał, że kolejne jednostki samorządowe, które przyjmą EZD to miasta Łódź i Gdańsk oraz województwo opolskie.

System został już zastosowany w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Pełnomocnik ds. informatyzacji wojewody podlaskiego Mariusz Madejczyk, pytany przez PAP powiedział, że system jest absolutnie bezpieczny i nie wymaga od obywatela posiadania podpisu elektronicznego czy też korespondencji tylko drogą elektroniczną.

Gdy obywatel złoży pismo, jest ono skanowane, potem można śledzić załatwianie sprawy drogą elektroniczną bez konieczności przychodzenia do urzędu - wyjaśnił Madejczyk, który od 2011 r. rozbudowuje system EZD.

1,5 mln zł dzięki EZD

Madejczyk dodał, że obecnie w EZD pracuje 25 tys. urzędników, którzy wytworzyli i wysłali w systemie elektronicznym 1,8 mln dokumentów. Natomiast na serwerach zgromadzono już ponad 6,2 mln dokumentów wewnętrznych.

Według ministerialnych szacunków dzięki EZD kwartalnie oszczędza się ok. 1,5 mln zł; na koniec 2015 r. zakładane są oszczędności ok. 6,2 mln zł.

 

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zatrudniają informatyków, bo niestety urzędnicy są tak leniwi że nawet nie mają chęci na próbę zrozumienia systemu. Dotyczy to zarówno kadry IT jak i innych osób zatrudnionych w urzędach. Swoją drogą jeśli 3/4 urzędników od 20 lat korzystają z długopisu i kartki to weź ich przekonaj do systemu. Ale ...nie mają wyjścia, bo nie uciekną od tego :) rozwiń

Informatyk, 2016-03-23 19:59:20 odpowiedz

brak informatyzacji w stosunkach petent - urzednik dziala na szkode obywateli! administracja anstwowa tzn. urzednicy tam zatrudniani korzystaja z braku mozliwosci kontroli nad nimi i ich wymyslanymi stanami prawnymi!

robia znaczy sie co chca w sprawach urzedowych i obciazaja obywatel
...i tak jak im ktos nakazal odpowiedzialnoscia! - jawny system dyktatorski i tylko przydatny dintojrze i kolesiom!
ciekawe panie PiS-owcu czy to nie kielbasa wyborcza! i mam pytanie dlaczego dopiero teraz ?
i dlaczego nie kazdy panstwowy urzed i kazda sprawa, do wgladu kazdego obywatela! sprawy pomiedzy urzedami i obywatelami to nie sa sprawy chyba wstydliwe i tajne?
rozwiń

EWA, 2015-07-29 08:30:59 odpowiedz

U nas w firmie, jak wydaje się na program informatyczny, to on ma odciążyć pracę i dzięki temu zastępuje pracę ok 1 osoby. W administracji jest inaczej, zamiast zastępować pracę, to zatrudnia się informatyków żeby zajmowali się systemem, taka
słowiańskie przewrotne rozumienie INFORMATYZACJI!
...!! rozwiń

gość , 2015-07-27 14:47:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE