PARTNER PORTALU
  • BGK

Halicki: umiejętność posługiwania się internetem to dziś elementarz

  • bad    16 stycznia 2015 - 12:18
Halicki: umiejętność posługiwania się internetem to dziś elementarz
Halicki: niemalże wszystko przenosi się do internetu: kontakty z urzędem, z lekarzem, korzystanie z prasy, książek, muzyki. Fot. MAC

Niemalże wszystko przenosi się do internetu: kontakty z urzędem, z lekarzem, korzystanie z prasy, książek, muzyki. Dziś przez internet możemy rozmawiać z bliskimi i przyjaciółmi - powiedział minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki podczas spotkania z seniorami.
Na spotkaniach z Latarnikami osoby w wieku 50+ nie tylko uczą się obsługi komputera i korzystania z internetu, ale przede wszystkim przełamują swoje obawy i dowiadują się, że wykorzystanie nowoczesnych technologii nie jest trudne i ułatwia załatwienie codziennych spraw. 

Podczas spotkania prowadzonego przez panią Latarnik wywiązała się ciekawa dyskusja. Klubowicze-seniorzy opowiadali o swoich, wcale niemałych już, doświadczeniach w posługiwaniu się internetem, programami do edycji zdjęć, komunikacji czy aplikacjami ułatwiającymi im poruszanie się w sieci.

- Umiejętność posługiwania się internetem to dziś elementarz. Niemalże wszystko przenosi się do internetu: kontakty z urzędem, z lekarzem, korzystanie z prasy, książek, muzyki. Dziś przez internet możemy rozmawiać z bliskimi i przyjaciółmi – powiedział minister Halicki podczas spotkania z klubowiczami.

W całym kraju działa łącznie ponad 2900 Latarników. Od początku 2013 r. wprowadzili w cyfrowy świat prawie 225 tys. osób. To tak, jak gdyby przeszkolić wszystkich mieszkańców takiego miasta jak np. Radom lub Częstochowa. W tym okresie zorganizowano ponad 30 tys. zajęć. Na warsztatach z seniorami Latarnicy spędzili prawie 59 tys. godzin.

- Najważniejsze to pozbyć się strachu przed używaniem komputera - powiedział minister Halicki. Dziś - kiedy szukamy miejsca, gdzie chcemy zamieszkać, kupić dom, mieszkanie - podstawowym pytaniem jest, czy mamy dostęp do sieci. Dlatego tak bardzo przyśpieszyliśmy budowę sieci szerokopasmowych. Dlatego tak bardzo, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, stawiamy na podnoszenie umiejętności cyfrowych. Program Latarnicy Polski Cyfrowej jest najlepszym przykładem tego, jak dobrze potrafimy wykorzystać unijne pieniądze przeznaczone na ten właśnie cel. Chciałbym, aby w latach 2014 – 2020 takie i podobne programy były kontynuowane.

Spotkania z latarnikami nie są szkoleniami z obsługi komputera i internetu. Warsztaty odbywają się w małych grupach (mogą to być spotkania indywidualne) w świetlicach, domach kultury itp miejscach. Latarnicze warsztaty są „szyte na miarę” zarówno pod względem poruszanych tematów, jak i metod pracy. Spotkania z Latarnikiem mają na celu „przekonanie nieprzekonanych”, że internet jest dla każdego i każdy może znaleźć w sieci coś dla siebie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • puszatek, 2015-01-16 19:06:55

    No kurcze pieczone, pan POseł odkrył Amerykę, ale POmyje lub jaja! No, niesamowicie mądry POseł