PARTNER PORTALU
  • BGK

Harcerze powalczą z wykluczeniem cyfrowym

  • PAP    20 kwietnia 2013 - 08:21
Harcerze powalczą z wykluczeniem cyfrowym

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie współpracować z ZHP m.in. w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu.
Resort cyfryzacji i harcerze zawarli w piątek porozumienie w tej sprawie. Dokument podpisali minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz naczelnik ZHP Małgorzata Sinica i skarbnik ZHP Lucjan Brudzyński.

Współpraca ma dotyczyć realizacji działań edukacyjnych, społecznych i promocyjnych, które będą dotyczyć rozwoju społeczeństwa informacyjnego, ale także usuwania skutków klęsk żywiołowych i zarządzania kryzysowego.

Harcerze wspólnie z urzędnikami mają przygotować wspólne programy edukacyjne dotyczące: bezpiecznego korzystania z komputera i internetu; podnoszenia umiejętności matematycznych i informatycznych dzieci i młodzieży, w tym programowania; e-integracji, czyli podnoszenia wiedzy i umiejętności korzystania z komputerów i internetu wśród osób niepełnosprawnych; aktywizacji społeczności lokalnych poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii; dostępu do informacji publicznej i wykorzystania narzędzi w tzw. e-administracji.

MAC ma m.in. sprawować opiekę merytoryczną nad poszczególnymi działaniami. ZHP wspólnie z resortem cyfryzacji planują także zorganizowanie Harcerskiej Olimpiady Informatycznej. Olimpiada ma dotyczyć programowania i rozwiązywania zadań informatycznych.

MAC ma odpowiadać m.in. za współpracę merytoryczną z organizatorami Polskiej Olimpiady Informatycznej i ufundować nagrody dla finalistów i laureatów.

Z kolei w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych i zarządzania kryzysowego ZHP ma brać udział w organizowanych przez MAC ćwiczeniach. Chodzi o to, by ZHP jako organizacja pozarządowa mogła w pełni wykorzystać swój potencjał we współpracy z państwowymi służbami ratowniczymi.

Porozumienie przewiduje także współpracę w obszarze mniejszości narodowych i etnicznych. MAC ma dostarczyć ZHP informacje do opracowania konspektów, folderów oraz innych opracowań przybliżających tę tematykę wśród młodzieży harcerskiej.

Resort chce też ułatwiać kontakty polskich harcerzy z organizacjami harcerskimi mniejszości narodowych, jak np. ukraiński Płast, oraz innymi organizacjami młodzieży z mniejszości narodowych i etnicznych, jak np. Związek Młodzieży Białoruskiej.

Ostatni punkt porozumienia MAC z ZHP dotyczy wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nim ZHP ma pomóc w informowaniu społeczeństwa, głównie osób starszych, samotnych, niezamożnych i potencjalnie zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.