PARTNER PORTALU
  • BGK

Infokiosk na radomskim cmentarzu

  • PAP    30 października 2012 - 09:03
Infokiosk na radomskim cmentarzu

Odwiedzający groby na zabytkowym Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu mogą skorzystać z tzw. infokiosku.
Dzięki urządzeniu można łatwo sprawdzić, gdzie znajduje się konkretny grób. Infokiosk zainstalowano niedługo przed Dniem Wszystkich Świętych, by mogli z niego korzystać zwłaszcza przyjezdni, którzy w tym czasie najczęściej odwiedzają groby bliskich i znajomych.

Infokiosk znajduje się w pobliżu cmentarnej kancelarii. Jest to urządzenie z dotykowym ekranem. „Wpisując na ekranie imię i nazwisko zmarłego, możemy znaleźć lokalizację jego grobu i szybko trafić na miejsce” – wyjaśnił dyrektor cmentarza ks. Piotr Zamaria.

Na ekranie pojawia się mapa cmentarza wraz z zaznaczonym grobem, informacja o numerze kwatery i grobowca. Można też zobaczyć zdjęcie nagrobka. Aby łatwiej było trafić, na mapę naniesiono też charakterystyczne obiekty: drzewa i budowle.

Uruchomienie infokiosku było możliwe dzięki długotrwałej inwentaryzacji cmentarza. Każdy nagrobek otrzymał numer, został sfotografowany i umieszczony na mapie. Informację o lokalizacji danego grobu można znaleźć także w internecie, poprzez wyszukiwarkę zamieszczoną na stronie parafii Św. Wacława w Radomiu.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu obchodzi w tym roku 200-lecie istnienia; powstał w 1812 r. Wcześniej pochówki były organizowane przy parafiach. Do lat 70. XX w.., kiedy powstał cmentarz komunalny na Firleju, była to jedyna nekropolia w mieście, na której odbywały się pochówki mieszkańców Radomia wyznania rzymskokatolickiego.

Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 28,5 tys. grobów. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii oraz rodzeństwo dramaturga Witolda Gombrowicza: Jerzy Szymkowicz Gombrowicz i Irena Gombrowicz. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.