Infokioski z internetem w Tychach

Piętnaście infokiosków, czyli stanowisk komputerowych z dotykowym ekranem i dostępem do internetu, stanie za rok w ponad 130-tysięcznych Tychach (Śląskie). Współfinansowany z unijnych środków projekt będzie kosztował 1,8 mln zł.
Infokioski z internetem w Tychach

Za pomocą infokiosków będzie można m.in. wejść na stronę internetową Urzędu Miasta, serwis mapowy (tzw. SIT) czy zobaczyć rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Stanowiska pozwolą też na sprawdzenie i wysłanie poczty elektronicznej. Wokół znajdą się hotspoty z bezpłatnym dostępem do internetu.

- Infokioski coraz częściej możemy spotkać w różnych europejskich miastach. Multimedialne meble miejskie pozwalają zlokalizować na wirtualnej mapie poszukiwaną ulicę czy plac, zapewniają szybki dostęp do podstawowych serwisów informacyjnych- wylicza zalety projektu wiceprezydent miasta Michał Gramatyka (zabierz głos/oceń prezydenta).

Często infokioski pełnią również rolę hotspotów, rozsiewających sygnał bezprzewodowego internetu. Zdarza się, że montowane są tam moduły przesyłające ciekawe informacje o mieście, z wykorzystaniem protokołu bluetooth. - Wszystkie te funkcjonalności będziemy chcieli wykorzystać - zapewnia wiceprezydent.

Czytaj też: W Katowicach infokioski zastąpią urzędników

Wolnostojące, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych infokioski staną w pobliżu przystanków autobusowych, głównie w centrum miasta, a także w budynku dworca kolejowego. Będą gotowe pod koniec przyszłego roku; teraz rozpoczną się przygotowania do przetargu na zakup urządzeń i niezbędnego oprogramowania.

Infokioski i pozostałe tyskie innowacje wpisują się w hasło projektu - "Tychy w sieci możliwości". Przedsięwzięcie otrzyma blisko 1,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Pozostałe środki wyłoży samorząd.

Wśród śląskich miast Tychy należą do najbardziej zaawansowanych w zakresie udostępniania mieszkańcom nowoczesnych technologii. Tyszanie mają dostęp m.in. do elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli, internetowego katalogu miejskich bibliotek, ofert pracy udostępnianych przez Urząd Pracy oraz komunikacji elektronicznej z Urzędem Miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE