PARTNER PORTALU
  • BGK

Infokioski z internetem w Tychach

  • PAP    25 grudnia 2011 - 08:45
Infokioski z internetem w Tychach

Piętnaście infokiosków, czyli stanowisk komputerowych z dotykowym ekranem i dostępem do internetu, stanie za rok w ponad 130-tysięcznych Tychach (Śląskie). Współfinansowany z unijnych środków projekt będzie kosztował 1,8 mln zł.
Za pomocą infokiosków będzie można m.in. wejść na stronę internetową Urzędu Miasta, serwis mapowy (tzw. SIT) czy zobaczyć rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Stanowiska pozwolą też na sprawdzenie i wysłanie poczty elektronicznej. Wokół znajdą się hotspoty z bezpłatnym dostępem do internetu.

- Infokioski coraz częściej możemy spotkać w różnych europejskich miastach. Multimedialne meble miejskie pozwalają zlokalizować na wirtualnej mapie poszukiwaną ulicę czy plac, zapewniają szybki dostęp do podstawowych serwisów informacyjnych- wylicza zalety projektu wiceprezydent miasta Michał Gramatyka (zabierz głos/oceń prezydenta).

Często infokioski pełnią również rolę hotspotów, rozsiewających sygnał bezprzewodowego internetu. Zdarza się, że montowane są tam moduły przesyłające ciekawe informacje o mieście, z wykorzystaniem protokołu bluetooth. - Wszystkie te funkcjonalności będziemy chcieli wykorzystać - zapewnia wiceprezydent.

Czytaj też: W Katowicach infokioski zastąpią urzędników

Wolnostojące, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych infokioski staną w pobliżu przystanków autobusowych, głównie w centrum miasta, a także w budynku dworca kolejowego. Będą gotowe pod koniec przyszłego roku; teraz rozpoczną się przygotowania do przetargu na zakup urządzeń i niezbędnego oprogramowania.

Infokioski i pozostałe tyskie innowacje wpisują się w hasło projektu - "Tychy w sieci możliwości". Przedsięwzięcie otrzyma blisko 1,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Pozostałe środki wyłoży samorząd.

Wśród śląskich miast Tychy należą do najbardziej zaawansowanych w zakresie udostępniania mieszkańcom nowoczesnych technologii. Tyszanie mają dostęp m.in. do elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli, internetowego katalogu miejskich bibliotek, ofert pracy udostępnianych przez Urząd Pracy oraz komunikacji elektronicznej z Urzędem Miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.