PARTNER PORTALU
  • BGK

Informacja publiczna powinna być udostępniana dla wszystkich

  • bad    23 listopada 2015 - 19:56
Informacja publiczna powinna być udostępniana dla wszystkich
Prawo do informacji jest prawem człowieka. Fot. fotolia

Informacje publiczne umieszczane są często na stronach urzędów w formie nieprzeszukiwanych skanów, co uniemożliwia "przeczytanie" ich oprogramowaniu, z którego korzystają osoby niewidome. Odpowiedzią na problem z dostępnością informacji publicznej jest akcja społeczna "Mam to w BIPie!".
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję społeczną "Mam to w BIPie!" przygotowaną przez koalicję organizacji pozarządowych.

Akcja odpowiada na problem z dostępnością informacji publicznych umieszczanych na stronach urzędów dla osób niewidzących. Kluczowe dokumenty (np. uchwały, oświadczenia majątkowe, budżety) umieszczane są bardzo często w BIPach w postaci nieprzeszukiwalnych skanów, co uniemożliwia "przeczytanie" ich oprogramowaniu, z którego korzystają osoby niewidome. Utrudnia to także poszukiwanie i analizę informacji innym obywatelom, dziennikarzom i organizacjom strażniczym, które zajmują się kontrolą władzy publicznej.

Czytaj też: Mieszkańcy nadużywają prawa dostępu do informacji publicznej

Wraz z inauguracją akcji uruchomiona została strona internetowa (www.mamtowbipie.pl), dzięki której każda osoba może pomóc sprawdzając BIP wybranej gminy i przekazując informacje na temat dostępności umieszczonych w nim dokumentów.

Akcja objęta jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich

Sylwia Spurek, zastępczyni RPO ds. równego traktowania: - Prawo do informacji jest prawem człowieka, a dostęp do informacji o sprawach publicznych stanowi warunek świadomego uczestnictwa we wszystkich procesach demokratycznego państwa. Umożliwia partycypację społeczną oraz obywatelską kontrolę  władzy. Dzięki niemu stajemy się współrządzącymi, zamiast – jedynie – rządzonymi. Realizację prawa do informacji i dostęp do informacji musimy zagwarantować każdemu na zasadzie równości. Dlatego tak ważne jest zwiększenie świadomości organów samorządu terytorialnego w zakresie dostępności Biuletynów Informacji Publicznej z perspektywy osób niewidomych i niedowidzących.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.