PARTNER PORTALU
  • BGK

Informacje o zagrożeniach w lubuskiej telewizji

  • PAP    4 stycznia 2013 - 18:59
Informacje o zagrożeniach w lubuskiej telewizji

Informacje o zagrożeniach powodziowych, pożarach i innych klęskach żywiołowych pojawią się wkrótce w telewizji w Lubuskiem. Dzięki porozumieniu wojewody z Telewizją Polską jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie aplikacja hybrydowa dla woj. lubuskiego.
"W piątek w siedzibie TVP w Warszawie odbyło się spotkanie z udziałem m.in. wojewody lubuskiego Marcina Jabłońskiego, wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzaty Olszewskiej oraz Juliusza Brauna, prezesa TVP. Rozmawiano o szczegółach związanych z przygotowaniem i realizacją projektu" - powiedział w piątek rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.

Podobny system działa w Japonii, gdzie doskonale się sprawdza przy ostrzeganiu przed zagrożeniami - poinformowała Olszewska.

Lubuskie jest pierwszym regionem w kraju odbierającym wyłącznie telewizję cyfrową. Poza odbiorem wysokiej jakości obrazu i dźwięku, stwarza ona także bardzo szerokie możliwości - jedną z nich jest wykorzystanie telewizji hybrydowej. Dzięki niej widz może być informowany o najważniejszych wydarzeniach m.in. w zakresie ostrzegania i powiadamiania mieszkańców o nadchodzących zagrożeniach.

Siminiak wyjaśnił, że dzięki cyfrowemu nadawaniu sygnału możliwe jest równoległe nadawanie wraz z programami telewizyjnymi innych informacji. W przypadku tej aplikacji będą to informacje o różnego rodzaju zagrożeniach.

"W razie wystąpienia takich sytuacji na ekranie telewizorów pojawi się pasek informujący o zagrożeniu, a w przypadku odbiorników z dostępem do internetu także będzie możliwy dostęp do multimedialnych poradników o tym, jak zachować się w konkretnej sytuacji" - dodał rzecznik.

Źródłem informacji na potrzeby aplikacji będzie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i prognozy meteorologiczne i hydrologiczne itp.

Zgodnie z planem do końca marca aplikacja ma być gotowa do uruchomienia. Początkowo będzie ona testowana i dostępna na kanale regionalnego ośrodka TVP w Gorzowie. Jeśli pilotaż potwierdzi sprawność tego systemu, dostęp do takich aplikacji ma zostać poszerzony także na inne programy publicznego nadawcy. Docelowo w całym kraju.

W Lubuskiem system działający w ramach telewizji hybrydowej będzie połączony z aplikacją eLubuskie, która już jest dostępna w telefonach komórkowych.

Za pomocą interaktywnych rozwiązań prezentuje on zagrożenia przeciwpowodziowe oraz informacje meteorologiczne. Dzięki eLubuskie można także sprawdzić informacje drogowe z regionu. Wszystkie informacje są aktualizowane na bieżąco. Dla ułatwienia przewidziano opcję zapisu domyślnej lokalizacji. Aplikację można pobrać m.in. z oficjalnej strony urzędu: www.lubuskie.uw.gov.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.