PARTNER PORTALU
  • BGK

Informatycy o informatyzacji państwa

  • GK    2 czerwca 2011 - 12:52
Informatycy o informatyzacji państwa

Polskie Towarzystwo Informatyczne przesłało do Komisji Gospodarki Narodowej Senatu RP opinię dotyczącą stanu prac nad informatyzacją państwa.
Zdaniem ekspertów PTI w dotychczasowych opracowaniach na ten temat nie brak porównań krajowych dokonań z osiągnięciami innych krajów w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) do usprawnienia państwa.

Natomiast jest wyraźny brak refleksji nad tym, na ile stosowane i wdrażane obecnie rozwiązania są zbieżne z ogólnoświatowymi trendami i wyzwaniami, przed jakimi stoi państwo.

Zdaniem PTI należy brać pod uwagę, że: w budowie form świadczenia usług przez administrację powinno się stosować metody podobne do wypracowanych już przez elektroniczny biznes i elektroniczną bankowość z uwzględnieniem zmian wprowadzanych przez upowszechnienie technologii szerokopasmowej transmisji danych.

Jednocześni model funkcjonowania administracji krajów UE wymaga rewizji z uwagi na wzrost możliwości bezpośredniego uczestnictwa obywateli w procesach administracyjnych.

Eksperci twierdzą również, że należy zastąpić tradycyjny model służby cywilnej systemem kontraktów specjalistycznych i menedżerskich.

Według nich dobrą podbudowę teoretyczną dla planowania rozwoju informatyzacji państwa jest koncepcja PVM (Public Value Management), która ma już bogatą literaturę koncepcyjno-badawczą.

„Z przykrością należy stwierdzić, że dotychczasowe próby zarządzania informatyzacją państwa w dużym stopniu abstrahowały od powyższych trendów i wyzwań a stosowane dotychczas narzędzia planistyczne zawiodły” – stwierdzają autorzy opinii.

„Praktyka pokazała niestety, że plan informatyzacji państwa nie tylko nie spełnił swej roli, ale stał się konserwatorem (by nie rzec wręcz, że „negatywnym promotorem”) rozwiązań nie tyle sprawdzonych ile przestarzałych i nieperspektywicznych.”

Należy odejść od przestarzałego pojęcia urzędu jako miejsca „załatwiania spraw” lecz przyjąć nowoczesną definicję mówiąca, że: „...eGovernment jest to proces wykorzystania technologii informatycznych zmierzający do poprawy procesu rządzenia, większego zaangażowania obywateli i świadczenia usług administracji”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.