PARTNER PORTALU
  • BGK

Informatyzacja kraju tonie w totalnym chaosie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    29 kwietnia 2011 - 07:08
Informatyzacja kraju tonie w totalnym chaosie

Eksperci krytykują sposób przeprowadzania najważniejszych projektów informatycznych w kraju. Apelują: ktoś musi to koordynować.
Informatyzacja to wciąż pięta achillesowa naszego państwa. Odłożenie o dwa lata wejścia nowych dowodów osobistych, porażka zintegrowanego systemu informatycznego Ministerstwa Skarbu Państwa, systemu TETRA czy zamieszanie z ustawą audiowizualną, która nakazywała kontrolę treści w Internecie – to zdaniem „Dziennika Gazety Prawnej” tylko niektóre przykłady informatycznego chaosu.

Eksperci uważają, że bałagan bierze się m.in. stąd, że kompetencje dotyczące informatyzacji leżą w gestii kilkunastu urzędów. W MSWiA działa Centrum Projektów Informatycznych odpowiadające za e-administrację, w resorcie infrastruktury departament łączności zajmujący się telekomunikacją, Ministerstwo Gospodarki odpowiada za e-gospodarkę, resort finansów za e-podatki, resort zdrowia właśnie wprowadza telemedycynę, a kultury pilnuje praw autorskich w sieci.

Do czego to prowadzi? MSWiA aż o 1,5 roku przesunęło termin wejścia w życie nowych cyfrowych dowodów osobistych. Powodem jest przedłużające się postępowanie przetargowe na dostawę blankietów dowodów osobistych.

Czytaj też: Dowody z chipem się spóźnią

Unieważniono przetarg na stworzenie ogólnokrajowego cyfrowego systemu łączności radiowej dla policji, straży pożarnej i służb ratowniczych, zwanego w skrócie TETRA (z racji użytej technologii), który miał zacząć działać przed Euro 2012.

Czytaj też: Ruszył przetarg za pół miliarda

Wciąż nie ma programu informatyzacji państwa, a ostatni rozplanował działania tylko do końca 2010 roku.

Ministerstwo Skarbu Państwa wydało ponad 7 mln zł na zintegrowany system informatyczny, a i tak urzędnicy muszą wprowadzać do niego dane odręcznie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ziutek, 2011-04-29 08:52:33

    jak głównym tematem są katastrofy itp ,to się innymi sprawami nie zajmujemy ....