Informatyzacja rozrusza gospodarkę

Według ministra cyfryzacji Michała Boniego, inwestycje w szerokopasmowy dostęp do internetu mają w latach 2014-2020 zwiększyć PKB łącznie o 4 proc. Służyć ma temu szereg projektów związanych z informatyzacją państwa, w tym Program Operacyjny Cyfrowa Polska.
Informatyzacja rozrusza gospodarkę

"Świat cyfrowy się rozrasta. W tym kontekście turbodoładowanie gospodarki może być przyniesione przez państwo optimum - z szacunkiem do obywatela, z człowiekiem i obywatelem w centrum, ale z wykorzystaną całą nowoczesną technologią" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji i administracji Michał Boni.

Podkreślił, że cyfryzacji państwa służyć ma m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa, w ramach którego do 2020 roku z funduszy prywatnych i państwowych wydane ma zostać 25-30 mld zł, głównie na inwestycje zwiększające dostęp obywateli do sieci szerokopasmowej.

Czytaj też: Resort administracji i cyfryzacji chce zrealizować 26 projektów w ramach programu e-administracji

Minister podkreślił, że stanie się tak przez uwolnienie pasm radiowych 800 i 1800 Mhz, co według szacunków może wygenerować inwestycje na poziomie około 6 mld złotych rocznie. Innymi istotnymi źródłami finansowania będą fundusze unijne i zasoby firm telekomunikacyjnych. Według MAC inwestycje w dostęp do sieci zaowocują łącznie 4 proc. wzrostem PKB w latach 2014-2020. Zakończenie przetargów na sprzedaż pasm zaplanowane jest na przełom lat 2012/2013 (pasmo 1800 Mhz) i 2013 rok (pasmo 800 Mhz).

Czytaj też: Elementy planu ministra Michała Boniego prowadzące do Państwa Optymalnego, czyli przyjaznego dla obywateli

Istotnymi elementami cyfrowego państwa mają być też projekty takie, jak Cyfrowa Szkoła, pełne wdrożenie cyfrowej telewizji naziemnej, wprowadzenie Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP) czy wejście w życie ustawy o informatyzacji i przygotowanie platformy e-PUAP do nowych funkcji.

Czytaj też:  Do 2014 r. karta ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożony numer 112

W ramach budowy e-administracji MAC realizuje 26 projektów w tym m.in. e-podatki, możliwość założenia działalności gospodarczej online, odpisy z KRS, dostęp do ksiąg hipotecznych. 3,3 mld złotych przeznaczone na nie do końca 2015 roku pochodzą z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

Czytaj też:  W połowie 2013 r. ruszy Centralne Repozytorium Informacji Publicznej, a projekt ustawy o otwartych zasobach będzie konsultowany na przełomie 2012 i 2013 r.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE