PARTNER PORTALU
  • BGK

Infrastruktura energetyczna ważna w budowie sieci szerokopasmowej

  • Weronika Kocela    21 września 2011 - 12:37
Infrastruktura energetyczna ważna w budowie sieci szerokopasmowej

Szybkość przepływu informacji i dotarcie z nią do każdego odbiorcy - oto, co może dać wykorzystanie infrastruktury energetycznej do budowy sieci szerokopasmowej.
Okazuje się, że największe problemy w związku z budową sieci światłowodowej pojawiają się przy tworzeniu drogi kablowej. Poszukiwania przez specjalistów i projektantów najdogodniejszych rozwiązań zaowocowały pojawieniem się trzech technologii jej powstawania.

- Pierwsza opiera się na wykorzystaniu istniejącej infrastruktury kanalizacji sanitarnej i polega na wprowadzeniu odpowiednio przygotowanego i zabezpieczonego światłowodu do rurociągu ściekowego, w drugiej następuje zatopienie go w nawierzchni asfaltowej, wreszcie trzecia - najczęściej stosowana, to ta wykorzystująca infrastrukturę energetyczną, a więc słupy wysokiego, średniego i niskiego napięcia - wyjaśnia Piotr Dziubak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Budowa sieci podwieszanej ma wiele zalet, z których najważniejszą jest możliwość dotarcia do każdego klienta, gdyż większość projektów, wykorzystujących infrastrukturę energetyczną do budowy sieci szerokopasmowych obejmują tereny o zabudowie rozproszonej - mówi Krzysztof Woźniak, główny specjalista ds. telekomunikacji w firmie Belos-PLP.

Czytaj też: Konsultacje wdrażania sieci szerokopasmowych

Wśród innych ekspert wskazuje też prostotę utrzymania sieci podwieszanej, wysoki poziom bezpieczeństwa i dużo niższe koszty jej budowy w porównaniu z linią umieszczaną w kanalizacji lub w ziemi.

Pozytywy wykorzystania infrastruktury energetycznej w budowie sieci szerokopasmowych podkreśla również Maciej Zdancewicz z urzędu gminy w Płasce, gdzie tego typu technologia jest stosowana.

- To, co zyskujemy to przede wszystkim czas, bo nie musimy wchodzić w ziemię, a także szybkość i łatwość samej instalacji. Cała sztuka polega na podczepieniu na specjalnych zawiesiach kabli - dodaje.

Ponadto, jak informuje Piotr Dziubak, często jest tak, że taka technologia może być jedynym ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem dla budowy sieci dystrybucyjnej lub rozdzielczej w obszarach o niskiej gęstości zaludnienia.

- W niektórych regionach świata (np. w Japonii czy Korei) telekomunikacyjne linie naziemne powszechnie buduje także w miastach. Wynika to z tego, że kraje te zlokalizowane są praktycznie w całości na terenach skalistych, czego następstwem są bardzo duże trudności w prowadzeniu prac ziemnych - wyjaśnia.

Czytaj też: 159 mln zł na szerokopasmowy Internet

Od ubiegłego roku nie powinno również być problemów z udostępnianiem sieci energetycznych.

- Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych znosi dotychczasowe bariery - prawne i administracyjne - blokujące inwestycje w nowe łącza. Ustawa nakłada m.in. na firmy energetyczne czy wodociągowe obowiązek udostępniania operatorom słupów energetycznych czy kanalizacji - tłumaczy Piotr Dziubak.

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z faktu, że wykorzystanie infrastruktury energetycznej do budowy sieci szerokopasmowej wiąże się także z pewnymi utrudnieniami. Cała instalacja ze względu na swoje rozmieszczenie jest bowiem narażona na bezpośrednie działanie czynników środowiskowych.

W związku z tym niezbędne staje się zastosowanie elementów o wyżej niż w innych technologiach odporności na promieniowanie UV, deszcz, wiatr czy śnieg.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.