PARTNER PORTALU
  • BGK

Inteligentnie pokierują ruchem we Wrocławiu

  • PAP    30 grudnia 2010 - 15:34
Inteligentnie pokierują ruchem we Wrocławiu

Umowę z wykonawcą tzw. Inteligentnego Systemu Transportu podpisano w czwartek we Wrocławiu. Inwestycja pozwoli na sprawniejsze zarządzanie ruchem ulicznym i zostanie zakończona w 2013 r.
Koszt wszystkich prac to blisko 110 mln zł. Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor ds. inwestycji wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta Sławomir Gonciarz, jednym z podstawowych zadań systemu będzie przyspieszenie przejazdu środkami transportu publicznego oraz rozładowanie korków i zwiększenie przepustowości ulic.

"Będziemy mogli stale monitorować sytuację w mieście i gdy np. na którymś ze skrzyżowań zdarzy się wypadek, dostosujemy do tego sygnalizację świetlną w całym rejonie" - mówił dyrektor.

Projekt dotyczy również zarządzania i lokalizacji pojazdów transportu publicznego. Tramwaje i autobusy zostaną wyposażone w lokalizatory i dzięki temu pasażerowie na bieżąco będą otrzymywać informacje o czasie oczekiwania na tramwaj lub autobus. Dodatkowo nadjeżdżające tramwaje uzyskają priorytet przy przejeździe przez skrzyżowanie objęte systemem.

Inwestycja obejmie swoim zasięgiem także kierowców, którzy za pomocą m.in. tablic świetlnych, telefonów komórkowych lub GPS będą informowani o ewentualnych utrudnieniach drogowych. "Oprócz tego otrzymają informacje o wolnych miejscach na parkingach w centrum miasta oraz o warunkach pogodowych" - dodał Gonciarz.

Podpisana w czwartek umowa zakłada również powstanie Centrum Zarządzania Ruchem, które znajdzie się przy ul. Strzegomskiej. "To właśnie z tego miejsca prowadzone będzie sterowanie ruchem" - tłumaczył dyrektor.

Koszt wszystkich inwestycji to ok. 110 mln zł. Projekt ma zostać zakończony na początku 2013 r.

Czytaj też:

Lokalne władze walczą o schetynówki

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Uuuuuuu, 2011-01-01 13:05:03

    Rany Boskie, oby to nie był ten sam wykonawca, co w Warszawie. To jest system 'inteligentny inaczej'!