PARTNER PORTALU
  • BGK

Inteligentny monitoring

  • Gazeta Wyborcza Kraków    6 października 2009 - 16:44

Naukowcy z Katedry Telekomunikacji AGH pracują nad stworzeniem inteligentnego systemu monitoringu Krakowa - donosi "Gazeta Wyborcza Kraków".
W samym środku dużego miasta ktoś zostawił na przystanku autobusowym podejrzanie wyglądający przedmiot. Kamera przemysłowa na jednym z pobliskich budynków rejestruje kształt przedmiotu i wykrywa, że jest to walizka bez człowieka, który zazwyczaj powinien się koło niej znajdować. Sygnał z kamery dociera do centrum zarządzania kryzysowego, w którym dyżurny analizuje sytuację i decyduje o powiadomieniu właściwych służb - tak w skrócie można opisać działanie inteligentnego systemu informacyjnego Indect, który ma wspierać obserwacje, poszukiwanie i wykrywanie zagrożeń w środowisku miejskim. Nad jego stworzeniem w ramach europejskiego 7. Programu Ramowego pracują naukowcy z krakowskiej Katedry Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej.


- Ciekawostką systemu jest to, że w jego skład wejdą nie tylko kamery, ale także satelity i wszelkiego typu czujniki zainstalowane w pomieszczeniach i na zewnątrz, np. te kontrolujące wilgotność powietrza czy pojawienie się dymu - mówi prof. Andrzej Jajszczyk z Katedry Telekomunikacji AGH. - Tu nie chodzi o stworzenie sieci kamer i połączenie ich z centrum kryzysowym, tylko wykorzystanie już zainstalowanych urządzeń różnego typu.


Jeżeli wdrożenie systemu zakończy się sukcesem, pierwszymi jego odbiorcami będą policje niemiecka, północnoirlandzka i polska, które uczestniczą w projekcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.