PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet dla 250 pomorskich miejscowości

  • PAP    4 listopada 2011 - 16:46
Internet dla 250 pomorskich miejscowości

Do 2013 r. w ponad 250 miejscowościach w Pomorskiem, w tym w najmniej rozwiniętych gminach, powstanie sieć szerokopasmowego internetu. Wartość inwestycji, którą wykona i będzie współfinansować Telekomunikacja Polska, wyniesie prawie 157 mln zł.
Ponad 36 mln złotych z tej kwoty pochodzić będzie z dotacji z Unii Europejskiej.

- Realizacja tego zadania może przynieść różnego rodzaju korzyści - dostęp do internetu pomoże bezrobotnym szukać pracy, zwiększy się dostęp do wiedzy poprzez e-learning - powiedział w piątek w Gdańsku (zabierz głos/oceń prezydenta) marszałek pomorski Mieczysław Struk (oceń działania marszałka) podczas briefingu poprzedzającego konferencję z udziałem samorządowców.

Czytaj też: 159 mln zł na szerokopasmowy internet

Podkreślił, że nowe łącza powstaną przede wszystkim na obszarach słabych strukturalnie, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym.

Struk przypomniał, że Pomorskie, gdzie dostęp do internetu ma ok. 60 proc. mieszkańców, należy w tej dziedzinie do czołówki regionów w Polsce.

W ramach projektu "Szerokopasmowe Pomorskie" TP zbuduje sieć światłowodową o długości ponad 1600 kilometrów na terytorium 66 gmin. Internet dotrze do 253 miejscowości. Zmodernizowane zostaną też światłowody doprowadzające internet do 60 miejscowości.

Wybór TP jako wykonawcy sieci światłowodowej to efekt konkursu, jaki rozpisał samorząd województwa pomorskiego. Drugą firmą, która otrzymała zlecenie jest spółka Scorpion-Computer - Cygert Marcin. Zbuduje ona łącza internetowe w czterech powiatach: lęborskim, bytowskim, wejherowskim i kartuskim. Łączna wartość tego projektu to ponad 3 mln zł, z czego dotacja unijna wyniesie ponad milion zł. Ta inwestycja ma zostać ukończona do końca 2015 roku.

Pomorskie jest drugim po woj. lubuskim samorządem wojewódzkim w Polsce, który rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego inwestycji, które mają poprawić dostęp do szerokopasmowego internetu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.