PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet dla 33 pomorskich miejscowości

  • PAP    14 maja 2013 - 20:31
Internet dla 33 pomorskich miejscowości

W 33 miejscowościach w pięciu gminach powiatów: puckiego, wejherowskiego i lęborskiego do stycznia 2015 roku ma zostać zakończona budowa Nadmorskiej Sieci Szerokopasmowej. Łącznie ma powstać 177 km sieci światłowodowej.
Wartość projektu wynosi 16,3 mln zł, z czego 7,3 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

We wtorek w Gdańsku przedstawiciele samorządu województwa i spółki realizującej projekt podpisali umowę w sprawie dofinansowania budowy sieci z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt realizuje spółka Telmax.

Marszałek województwa Mieczysław Struk podkreślił, że władzom samorządowym zależało na tym, aby w okresie programowania 2007-2013 zbudować jak najdłuższą sieć światłowodową, umożliwiającą jak największej grupie mieszkańców dostęp do internetu.

"Chcemy, aby mieszkańcy Pomorskiego niezależnie od tego, gdzie mieszkają, w metropolii trójmiejskiej czy w małych miejscowościach, mogli korzystać z dobrodziejstw dostępu do informacji za pośrednictwem internetu" - tłumaczył.

Marszałek przypomniał, że podpisana umowa jest trzecią dotyczącą zapewnienia w regionie powszechnego dostępu do internetu. Wcześniej zostały podpisane umowy z Telekomunikacją Polską S.A. i ze spółką Skorpion-Computer.

TPSA na obszarze prawie całego województwa na zbudować sieć o łącznej długości 1,6 tysiąca km, która ma umożliwić uzyskanie szerokopasmowego dostępu do internetu przez mieszkańców 253 miejscowości oraz modernizację istniejącej sieci w 58 miejscowościach. Wartość tego projektu wynosi 156 mln zł, z czego unijna dotacja ma wynieść 36 mln zł.

Spółka Skorpion-Computer ma zbudować sieć na terenie części powiatów: lęborskiego, bytowskiego, wejherowskiego i kartuskiego. Wartość tego projektu wynosi ponad 3 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi ponad 1 mln zł.

"Łącznie te trzy umowy zapewniają realizację projektu na terenie 17 powiatów w 68 gminach na tzw. białych plamach województwa pomorskiego i to oznacza, że po zakończeniu tych projektów w regionie powstanie 2085 km sieci światłowodowej" - tłumaczył Struk.

Prokurent spółki Telmax Tomasz Ossowicki powiedział dziennikarzom, że budowana przez tę firmę w nadmorskich powiatach sieć szkieletowa będzie miała duże możliwości przesyłu danych "nie w gigabajtach, ale w terabajtach".

Wyjaśnił, że poza budową sieci "firma w poszczególnych miejscowościach zbuduje tzw. szafę dostępową, do której inni operatorzy będą mogli się podłączyć i z niej korzystać". Poinformował, że firma realizuje projekt od trzech lat i już zbudowała kilkadziesiąt kilometrów sieci. Dodał, że w tym roku projekt powinien zostać zrealizowany w gminach Krokowa i Puck.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: