PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet dla Mazowsza

  • BB    27 września 2011 - 21:00
Internet dla Mazowsza

Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpoczyna realizację projektu budowy regionalnej sieci szerokopasmowej w województwie mazowieckim. Wartość projektu to 493 mln zł.
Projekt Internet Dla Mazowsza zakłada wybudowanie na terenie Województwa Mazowieckiego światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej o długości około 3640 km, jak również w 20 miejscowościach wybudowanie sieci dostępowej nowej generacji NGA. Dofinansowanie unijne wynosi 85%, 15% to środki Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Nazwa projektu nawiązuje do pierwszych dużych projektów informatycznych w Polsce – Internet dla Szkół (IdS) i Internet dla Niepełnosprawnych (IdN), których pomysłodawcą był wizjoner polskiego Internetu, tragicznie zmarły Marek Car.

Wybudowana sieć zapewni możliwość dostępu, za pośrednictwem Internetu, do usług teleinformatycznych świadczonych drogą elektroniczna dla mieszkańców, przedsiębiorstw i podmiotów publicznych na Mazowszu. Celem jest osiągnięcie wskaźnika dostępu do Internetu dla 90% mieszkańców i 100% przedsiębiorstw i podmiotów publicznych z terenu Mazowsza.

Projekt Internet Dla Mazowsza zakłada uzupełnienie infrastruktury teleinformatycznej operatorów działających w Województwie Mazowieckim Wybudowana sieć poprawi konkurencyjność rynku szerokopasmowego na Mazowszu poprzez zwiększenie liczby operatorów świadczących swoje usługi na rynku hurtowym oraz dostępu do infrastruktury pasywnej sieci, a co za tym idzie zwiększenie kompetencji w zakresie dostępu do Internetu i korzystania z e-usług w obszarach wykluczenia cyfrowego.

Równolegle z projektem budowy sieci Samorząd Województwa realizuje inne duże projekty informatyczne:
•Budowa elektronicznej administracji  - projekt Wrota Mazowsza,
•Budowa kompetencji cyfrowych w regionie – projekt Mazowszanie,
•Powszechne szkolenia z zakresu nowych technologii – ITeraz Mazowsze II,
•Zintegrowane bazy wiedzy o Mazowszu,
•Budowa pracowni multimedialnych w mazowieckich szkołach.

Realizatorem tych projektów (w tym również projektu budowy sieci szerokopasmowej) jest Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. i Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (Bazy Wiedzy i Wrota Mazowsza).

Łączna wartość projektów informatycznych realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego to ponad 822 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.