PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet dla starszaka, czyli seniorzy w sieci

  • GK    14 grudnia 2012 - 11:50
Internet dla starszaka, czyli seniorzy w sieci

27 seniorów z Grodziszcza i Bystrzycy Górnej może pochwalić się komputerowymi zdolnościami jakie zdobyli podczas projektu „Internet dla Starszaka”.
- Warsztaty „Internet dla Starsz@ka", miały przekonać seniorów, że komputery i internet nie są tylko dla młodych - mówi Justyna Sara-Hryncyszyn, realizator projektu.

Z danych statystycznych wynika, iż spośród 13 mln Polaków po 50 roku życia, tylko 3 miliony korzysta z internetu.

- Projekt pozwalał nam, osobom powyżej sześćdziesiątego roku życia poznawać i nowe narzędzie, za pomocą którego możemy realizować swoje pasje i hobby - wystarczy tylko odnaleźć interesujące nas strony czy wiadomości. Bez ponoszenia większych wydatków można być w stałym kontakcie z najbliższymi za pośrednictwem komunikatorów internetowych takich jak gadu-gadu czy skype. Jest to również skuteczny sposób na uniknięcie poczucia samotności i odizolowania od społeczeństwa - podkreślali zgodnie uczestnicy projektu, seniorzy z Grodziszcza i Bystrzycy Górnej.

Projekt „Internet dla Starszaka" polegał na przeprowadzeniu warsztatów komputerowych dla seniorów mieszkających w miejscowości Bystrzyca Górna oraz Grodziszcze. Zajęcia odbywały się na świetlicach, gdzie osoby starsze mogły w dogodnych dla siebie warunkach oswajać się z komputerem i opanowywać umiejętności obsługi komputera.

Zajęcia obejmowały zagadnienia z zakresu podstawowej obsługi komputera, głównie nauki korzystania z edytorów tekstu oraz jak wykorzystać Internet w celu wyszukiwania potrzebnych informacji i swobodnej komunikacji. Seniorzy zostali podzieleni na trzy dziewięcioosobowe grupy, a spotkania odbywały się raz w tygodniu dla każdej z grup łącznie 10 godzin, na świetlicach w Bystrzycy Górnej i w Grodziszczu.

Każdy z uczestników warsztatów otrzymał również pomoce dydaktyczne, z których powstał skrypt do nauki - mówi Justyna Sara-Hryncyszym, Latarnik Polski Cyfrowej.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy zaplanowali wspólne wyjście do kina. Wcześniej jednak muszą zarezerwować bilety. Oczywiście przez ....internet. będzie to praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności, a przy okazji miła forma spędzenia czasu wolnego.

Pierwsza grupa seniorów ma to już za sobą i jak się okazuje wcale nie było to takie trudne po odbyciu zajęć internetowych. Wielu z nich postanowiło poszerzyć zdobytą już wiedze, kupując sobie komputer.

Projekt Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń" współfinansowany jest z budżetu gminy Świdnica. Łączny koszt projektu wyniesie 15 tys. w tym 67 proc. stanowi dotacja w formie wspierania realizacji zadania publicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.