PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet dla wykluczonych cyfrowo mieszkańców

  • PAP    12 października 2010 - 12:05
Internet dla wykluczonych cyfrowo mieszkańców

Zestawy komputerowe dla trzystu rodzin i bezpłatny dostęp do Internetu dla pięciu tysięcy mieszkańców zafundował mieszkańcom samorząd Jarocina.
W Jarocinie rusza finansowany z funduszy Unii Europejskiej program „Internet w domu szansą na rozwój wykluczonych cyfrowo mieszkańców”.

Koszty inwestycji oszacowano na 5 mln zł, z czego 85 proc. to pieniądze unijne. Oprócz komputerów i dostępu do sieci, z tych samych funduszy sfinansowanych zostanie 600 godzin szkoleń z obsługi komputera oraz budowa 40 masztów i innych urządzeń pozwalających na odbiór bezprzewodowego Internetu w całej gminie.

Zestawy komputerowe wyposażone w bezpłatny dostęp do sieci mają zostać przekazane rodzinom, których ze względu na trudną sytuację materialną nie stać na zakup takiego sprzętu oraz do osób niepełnosprawnych..

O zakwalifikowaniu rodzin zdecyduje powołana w tych dniach przez burmistrza Jarocina specjalna komisja.”Harmonogram projektu przewiduje, że nabór zakończy się jeszcze w tym roku, a zakup sprzętu i dostawa do domów – w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Po wybudowaniu 40 masztów, dostęp do Internetu będzie zapewniony mieszkańcom nawet najodleglejszych zakątków gminy, gdzie – ze względu na nieopłacalność – nie docierają inni operatorzy i gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci.

Dodatkową korzyścią bezprzewodowego Internetu jest to, że fale radiowe mogą być odbierane nie tylko przez osoby, które będą mieć zamontowane odbiorniki, ale także przez ich sąsiadów. Jak oszacowano, dzięki temu z sieci skorzysta nawet pięć tysięcy osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.