PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet nie tylko od święta

  • AW    27 kwietnia 2012 - 12:10
Internet nie tylko od święta

Przygotowania do tegorocznych obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2012 wchodzą w kulminacyjną fazę. Główne imprezy zapowiedziano na 17 maja, ale już wcześniej odbędą się spotkania poświęcone tematowi informatyzacji.
8 maja w Centrum Prasowy Foksal odbędzie pierwsza z cyklu głównych imprez ŚDSI „Telewizja cyfrowa - atuty i pułapki konwersji". Podczas debaty, w której udział wezmą m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Igor Ostrowski, przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu pos. Iwona Śledzińska-Katarasińska i przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, zostaną omówione zagadnienia związane z największą w ostatnich latach operacją dotyczącą informacyjnej infrastruktury kraju - przejścia telewizji naziemnej z platformy analogowej na cyfrową.

Jak co roku, istotną pozycję w programie ŚDSI zajmie tematyka informatycznej edukacji, której dedykowane są aż cztery inicjatywy. Uczestnicy zaplanowanej na 15 maja br. konferencja pt. „Nowoczesne technologie cyfrowe w edukacji. Model chmury obliczeniowej - szansą dla szkół?" zastanowią się nad możliwościami poszerzenia szkołom dostępu do zgromadzonych w sieci zasobów informacyjnych, m.in. poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii chmury obliczeniowej.

Czytaj też: Dobrze jak urzednicy bujają w chmurach... obliczeniowych

Nurt edukacyjny ŚDSI'2012 został też silnie wsparty trzema inicjatywami adresowanymi do szerokiego grona odbiorców: "Dni Otwarte ECDL" - obejmująca cały kraj akcja informacyjna popularyzująca europejski certyfikat poświadczający nabycie określonych umiejętności informatycznych - oraz dwa, cieszące się lawinowo rosnącym zainteresowaniem informatyczne konkursy dla młodzieży „TIK?-TAK!" oraz „eDukacja z Panem T.I.K.-iem".

Główne imprezy ŚDSI'2012 odbędą się 17 maja - w dniu ustalonym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. W tym dniu w Sali Kolumnowej Sejmu RP o godz. 10:00 rozpocznie się organizowana przez SEP wspólnie z PTI XIII Konferencja Okrągłego Stołu „Polska w drodze do Społeczeństwa Informacyjnego", tym razem pod hasłem ustalonym przez International Telecommunication Union jako hasło wiodące ŚDSI'2012: „Kobiety i dziewczęta wobec technik informacyjno-komunikacyjnych", z przewidywanym udziałem m. in. Pani Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego i Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Teresy Lipowicz.

Punktem kulminacyjnym ŚDSI'2012 będzie, zgodnie z tradycją, Wielka Gala Dnia Społeczeństwa Informacyjnego - impreza ciesząca się renomą dorocznego święta całej branży teleinformatycznej. Podobnie jak w latach poprzednich Gala zostanie poprzedzona półformalnym spotkaniem środowisk biznesu ICT z przedstawicielami władz ustawodawczych, rządowych i administracyjnych.

Tegorocznej edycji obchodów ŚDSI szczególny kontekst nadaje sprawa ACTA - pierwszy ale zapewne nie ostatni przypadek szerokiego protestu społecznego wywołanego próbami zbyt daleko idących prób ograniczenia wolności internetu. Dlatego program ŚDSI'2012 zostanie uwieńczony w końcu maja organizowanym wspólnie z MAiC Spotkaniem Kongresu Wolności w Internecie. Spotkanie to będzie kontynuacją dialogu między ekspertami społecznymi, biznesem, obywatelami i administracją na temat zakresu regulacji i zasad zagwarantowania wolności w internecie, zapoczątkowanego 6 lutego podczas publicznej debaty w Kancelarii Premiera z udziałem premiera Donalda Tuska.

Czytaj też:W trakcie debaty o ACTA wystąpiły problemy

Polskie obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI), organizowane przez Polskie Towarzystwo Informatyczne już szósty rok z rzędu, zajęły trwałe miejsce w kalendarzu znaczących społecznie akcji popularyzacyjno-informacyjnych. Już od siedmiu lat maj jest okresem, w którym animatorzy procesów prowadzących do budowy nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego - przedstawiciele władzy centralnej i lokalnej, organizacji pozarządowych, ludzie biznesu, nauki i edukacji - spotykają się na otwartych konferencjach i debatach, by omówić stan, perspektywy, tendencje, szanse i zagrożenia towarzyszące procesom informatyzacji życia społecznego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.