PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet przepisem na aktywizację seniorów

  • AT    19 grudnia 2013 - 12:25
Internet przepisem na aktywizację seniorów

Przepis jest prosty – wystarczy sprzęt, nieco treningu i seniorzy zmieniają się w zapalonych surferów. Oczywiście, pod warunkiem, że chodzi o surfowanie w sieci. Starsi ludzie potrzebują internetu nie mniej niż młodzież.
Położony na obrzeżach Warszawy Otwock rozwinął się jako miejscowość sanatoryjna. W krajobrazie nadal dominują lasy, wśród których rozrzucone są wille zbudowane w unikalnym dla tych okolic stylu zwanym świdermajer.

Zadrzewione, ciche ulice zachęcają do spacerów, ale do tego trzeba mieć zdrowie. Dla wielu osób starszych i niepełnosprawnych zalety Otwocka okazują się wadą. Jeszcze do lekarza czy po zakupy jakoś pójdą – mus to mus, wiadomo – ale już do znajomych z wizytą? Sił nie starcza. Postsanatoryjne powietrze nie chroni przed starością i orzeczeniem o inwalidztwie. Dlatego, zdaniem Moniki Piórkowskiej z Urzędu Miasta Otwocka, realizowany w gminie program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, pomógł przede wszystkim, osobom z 50 gospodarstw domowych w tym: dzieciom, niepełnosprawnym, emerytom i rencistom wyjść z domu.

– Nie dosłownie, oczywiście, ale   dzięki komputerom i dostępowi do internetu wielu z nich znowu prowadzi aktywne życie towarzyskie. Poinstalowali sobie skype’a, pozakładali skrzynki pocztowe i nauczyli jak z nich korzystać – mówi Monika Piórkowska. –- Myślę, że seniorzy potrzebują internetu nie mniej od młodych.

W kwietniu tego roku gmina zakończyła pierwszy projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu o wartości ponad 500 tys. zł. Pieniądze w całości pochodziły z działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu e-Inclusion” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach projektu kupiono 50 laptopów, które trafiły do niezamożnych rodzin z dziećmi, które pobierały stypendia szkolne. Wszystkie komputery mają dostęp do internetu, który gmina będzie zapewniać jeszcze przez 5 lat. Zorganizowano także szkolenia, bo wiele osób nigdy wcześniej nie korzystało z takiego sprzętu.

– Szkolenia trochę trwały i uczestnicy mieli okazję zaznajomić się ze sobą. Wiem, że teraz korespondują mailowo, a nawet spotykają w „realu” – informuje Monika Piórkowska.

Okazało się jednak, że szkolenia nie wszystkim wystarczyły. Do urzędu co jakiś czas dzwoniły lub przychodziły osoby z prośbą o radę czy rozwiązanie problemu. Gmina postanowiła podejść do sprawy systemowo i zorganizowała kursy dodatkowe, prowadzone przez zatrudnionego w urzędzie informatyka.

– Wielu beneficjentów czuło się nieswojo, siadając przed laptopem. Bali się, że zrobią coś, czego nie będzie można odkręcić. Przygotowaliśmy więc kurs „oswajający”– wyjaśnia Monika Piórkowska. – Potem przeszliśmy do rzeczy bardziej zaawansowanych, na przykład, jak sprawdzać przez internet terminy wizyt lekarskich albo ceny leków czy innych produktów. To są takie kursy skrojone pod konkretnego użytkownika, bo wśród około 15 osób, które biorą w nich udział, są przeważnie osoby starsze.

Otwock realizuje teraz drugi projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu o wartości 772 627,50 zł. Za tę kwotę kupiono 116 komputerów z dostępem do internetu. Do indywidualnych beneficjentów trafiło 50 laptopów, a w pozostały sprzęt powędrował do 10   otwockich szkół podstawowych i gimnazjum, bibliotek i ośrodka psychoprofilaktyki rodzinnej.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.