PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet się spóźnia

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    11 marca 2011 - 07:46
Internet się spóźnia

Władze lokalne opóźniają budowę szerokopasmowego Internetu. Za brak decyzji lokalizacyjnych w terminie gminy płacą kary. Stolica zapłaci 100 tys. zł za utrudnianie inwestycji telekomunikacyjnych.
Ustawa z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (DzU nr 106, poz. 675) nałożyła na samorządy nowe zadania z zakresu telekomunikacji. Obowiązujące od kilku miesięcy przepisy wprowadziły zmiany, których celem jest ułatwienie inwestowania w nowoczesną infrastrukturę telekomunikacyjną i zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu wszystkim gospodarstwom domowym bez względu na ich położenie. Samorządy mają wkraczać do akcji, gdy budowa szerokopasmowego Internetu nie będzie się opłacała prywatnym firmom – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: UKE namawia samorządy do sieci

Tymczasem nie wszędzie prywatne firmy mogą prowadzić swoje inwestycje. Tak jest np. w Warszawie. Za opóźnienia w wydawaniu decyzji lokalizacyjnych stołeczny samorząd nie tylko płaci kary, ale także nie nalicza opłat z tytułu umieszczania w pasie drogowym kanałów światłowodowych.

Znowelizowane w ubiegłym roku przepisy ustawy o drogach publicznych nie pozostawiają wątpliwości, że odmowa wydania zezwolenia na lokalizację infrastruktury internetowej jest możliwa tylko wyjątkowo.

Gdy właściwy zarządca drogi nie wyda decyzji lokalizacyjnej w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku, organ wyższego stopnia, a w przypadku braku takiego organu organ nadzorujący, musi wymierzyć temu organowi w drodze postanowienia karę – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.