PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet: Świętokrzyskie rozpoczęło największy projekt w Europie

  • bad    13 maja 2014 - 16:39
Internet: Świętokrzyskie rozpoczęło największy projekt w Europie

Uroczyste rozpoczęcie robót nastąpiło w Kielcach przy ul. Łanowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11. Jest to największy z dotychczasowych projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Województwo Świętokrzyskie" jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 200 mln złotych. W ramach projektu w województwie zostanie wybudowane około 1400 km sieci światłowodowej, 8 węzłów szkieletowych i 135 węzłów dystrybucyjnych. Prace projektowe rozpoczęły się na początku 2013 roku i była to najbardziej czasochłonna część inwestycji

- Jest to największy projekt w Polsce, a także w całej Europie. Już sama notyfikacja projektu nie była prosta, a koszt stworzenia dokumentacji w jednym województwie wyniósł aż 7 mln złotych. Najważniejsze jest to, że cała praca projektowa została zakończona w województwie świętokrzyskim i teraz będziemy z tygodnia na tydzień monitorować kolejne prace nad projektem. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt, szczególnie panu marszałkowi za nadzorowanie tej inwestycji - mówiła podczas spotkania Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Celem projektu jest umożliwienie do końca 2015 roku ponad 90% mieszkańców województwa świętokrzyskiego, korzystania z szybkiego i konkurencyjnego cenowo internetu. Powstająca sieć światłowodowa otwiera przed detalicznymi operatorami telekomunikacyjnymi możliwość doprowadzenia Internetu do instytucji, firm i gospodarstw domowych w całym regionie.

- Ten projekt mocno przełoży się na konkurencyjność naszego województwa. Jest to dla nas ogromna szansa, aby zniwelować opóźnienia rozwojowe regionu. Cieszymy się, że tyle jest już zrobione, a przygotowanie go zajęło trochę czasu. Doprowadzi on nie tylko do szerszego dostępu do internetu, ale również do obniżenia jego kosztów dla mieszkańców. Jest to niewątpliwie projekt epokowy - mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Obszar województwa podzielono na 3 części i w każdej wyłoniono wykonawcę robót, dzięki czemu prace będą przebiegały szybciej.

- Jest to projekt bardzo konkretny, który zmieni cywilizacyjnie nasze województwo. Dzięki niemu ułatwimy wszystkim - czy to instytucjom czy firmom czy osobom prywatnym dostęp do internetu. Dziś pozostają do wykonania już tylko kwestie czysto techniczne, a prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - powiedział nadzorujący projekt, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Świercz.

Aktualnie wykonawcy posiadają mapy do celów projektowych pokrywające praktycznie całość przebiegu sieci. Uzyskano już około 26% zezwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych i przekazano 11 placów budowy. Prace zaczynają się m.in. na relacjach szkieletowych : Włoszczowa - Jędrzejów, Sandomierz - Ostrowiec Świętokrzyski, Jędrzejów - Kazimierza Wielka.

- Jest to jeden z kluczowych projektów w ramach programu Polski Wschodniej, a dziś przechodzimy uroczyście w jego fazę realizacyjną. Już w przyszłym roku tymi światłowodami popłynie szybki internet - mówił wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Szewczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • abonent Plusa, 2014-05-14 11:39:15

    Skończy się jak zach.-pomorskim. Światłowód do wsi doszedł ale nikt z niego nie korzysta-cena przyłączenia wzięta z kosmosu!