Internet szerokopasmowy ruszył z miejsca

  • newseria.pl
  • 03-09-2012
  • drukuj
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekonuje, że udało się osiągnąć postęp w pracach nad budową szerokopasmowego internetu w Polsce.
Internet szerokopasmowy ruszył z miejsca

Proces inwestycyjny w pięciu województwach Polski Wschodniej powinien rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Poważne opóźnienia w realizacji projektu wytknęła wcześniej w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Czytaj też: Ponad miliard euro przejdzie nam koło nosa

Zdaniem NIK-u, szanse na ukończenie projektu w zakładanym terminie, czyli do 2015 roku, są niewielkie, bo prace są w powijakach. Chodzi przede wszystkim o budowę sieci ponadregionalnej, obejmującej obszar Polski Wschodniej. Jak zapewniają przedstawiciele resortu rozwoju regionalnego, projekt wprawdzie z dużym opóźnieniem, ale w końcu ruszył z miejsca.

Czytaj też: Riposta na internetowe połajanki
  

– Opóźnienie sięgało prawie dwóch lat – przyznaje Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. – Dziś postęp jest nieprawdopodobny, a dynamika jest jeszcze większa niż postęp.

Iwona Wendel zapewnia, że udało się m.in. rozwiązać kwestie natury formalnej, bez których prace nie mogłyby ruszyć z miejsca.

– Przede wszystkim mamy notyfikację pomocy publicznej – mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. – Od listopada ubiegłego roku województwa mogły rozpocząć przygotowanie zamówień publicznych.

Dziś procedura została wdrożona we wszystkich, pięciu województwach, co – zdaniem przedstawicieli resortu – pozwoli na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Chyba że niektóre z tych województw podejmą to ryzyko już w najbliższym sezonie budowlanym, czyli jesienią – zaznacza Iwona Wendel.

Jak podkreśla, trwa analiza wojewódzkich harmonogramów prac i zmian, które już zostały do nich wprowadzone. Ostrożnie wprowadzane są do nich kolejne poprawki.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE