PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet, szkolenia dla dorosłych: Ponad 4 tys. osób podniesie kompetencje cyfrowe

  • aw/PAP    16 listopada 2016 - 16:04
Internet, szkolenia dla dorosłych: Ponad 4 tys. osób podniesie kompetencje cyfrowe
Do października 2019 r. w szkoleniach ma uczestniczyć 4370 osób - także niepełnosprawnych (fot.pixabay)

Ponad 4 tys. dorosłych mieszkańców z 39 gmin woj. świętokrzyskiego i dwóch z woj. śląskiego będzie mogło podszkolić swoje umiejętności korzystania z internetu, dzięki projektowi realizowanemu przez Chorągiew Kielecką Związku Harcerstwa Polskiego.
Przedsięwzięcie o wartości ponad 6,3 mln zł jest realizowane dzięki wsparciu z funduszów Unii Europejskiej - w kwocie niemal 6 mln zł - w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Założenia projektu "Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej" przedstawiono w Kielcach, podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił koordynator przedsięwzięcia Łukasz Mucha, z badań zrobionych na potrzeby projektu wynika, że ciągle istnieje zapotrzebowanie na podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród osób dorosłych.

"Wciąż nie są one wystarczające w naszym społeczeństwie, zwłaszcza wśród osób starszych i z terenów wiejskich. Najstarsi potrzebują wiedzy bardziej podstawowej, a młodsi - zaawansowanej, w stosunku do tej, którą mają w szkołach" - opisywał.

ZHP podpisał porozumienia z przedstawicielami 41 gmin, w których projekt będzie realizowany. To 39 świętokrzyskich samorządów - głównie gmin wiejskich - i dwa samorządy ze Śląska (działa w nich kielecki hufiec).

Do października 2019 r. w szkoleniach ma uczestniczyć 4370 osób - także niepełnosprawnych. Zajęcia będą prowadzone w czterech grupach wiekowych. Szkolenia, odpowiednio dobrane do wieku i umiejętności ich uczestników, będą podzielone na podstawowe oraz warsztaty, których tematykę będzie można samemu wybrać.

Zajęcia, które rozpoczną się w drugim kwartale 2017 r. będą dotyczyły m. in. bezpiecznego korzystania z internetu, tworzenia stron www i wirtualnego sklepu, korzystania z portali społecznościowych i tworzenia blogów. Wszyscy uczestnicy dowiedzą się też, jak korzystać z platformy e-PUAP, umożliwiającej zdalne załatwienia spraw urzędowych - jednym z celów projektu jest bowiem wzrost liczby spraw załatwianych drogą elektroniczną.

Czytaj też: ePUAP z wydzielonym profilem zaufanym. Kolejny krok w stronę e-państwa

Szkolenia - w sumie 14 tys. godzin - poprowadzi 70 trenerów. Sami zostaną wcześniej przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu przekazywania wiedzy. Trenerami będą m.in. wybrani w naborze informatycy i pracownicy samorządowi. Swoją wiedzę i doświadczenia będą mogli wymieniać za pośrednictwem specjalnego portalu.

W ramach projektu w gminach powstaną też wyposażone w urządzenia z nowoczesnym oprogramowaniem, publiczne punkty dostępu do internetu. Pomysłodawcy przedsięwzięcia liczą, że będą one funkcjonowały np. w bibliotekach, urzędach gmin, wiejskich świetlicach lub szkołach.

W kampanię promocyjną przedsięwzięcia i nabór uczestników szkoleń będzie zaangażowanych niemal 200 wolontariuszy ZHP - drużynowych i instruktorów.

Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP Tomasz Rejmer podkreślił, że hufiec ma doświadczenie w organizowaniu szkoleń i spotkań. "Na pewno było to zaskakujące, że harcerstwo podjęło się takiego przedsięwzięcia, ale gdyby przyjrzeć się głębiej naszej metodzie oraz naszej strukturze organizacyjnej, to tak do końca zaskakujące być nie powinno - mamy hufce prawie we wszystkich powiatach i przedstawicieli, którzy mogą być koordynatorami wdrażania projektu" - ocenił Rejmer.

Jego zdaniem, realizacja przedsięwzięcia może być też dużym wzmocnieniem harcerskich kadr. "Harcerstwo to metoda, która opiera się na ciągłym stawianiu sobie celów i zmaganiem się z wyzwaniami, jakie dane zadania za sobą niosą. Dlatego widzimy też tutaj dobry efekt dla naszej organizacji" - zaznaczył Rejmer.

Projekt będzie realizowany m.in. w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.