PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet w bibliotece bardziej bezpieczny

  • AW    30 listopada 2011 - 06:56
Internet w bibliotece bardziej bezpieczny

Rusza kampania informująca, jak unikać zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci. Biblioteki publiczne otrzymają dostęp do darmowych, e-learningowych kursów na temat bezpieczeństwa w Internecie dla uczniów szkół.
W ramach kampanii uczniowie klas IV – VI będą mogli korzystać z kursu „3…2…1 Internet”, który wykorzystuje kreskówki i inne formy edukacji przez zabawę. Morał płynący z każdego odcinka prezentowany jest przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca. Z kolei dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich przygotowano kurs „W Sieci” - w konwencji talk-show z piosenkarką Ewą Farną w roli prowadzącej.

Jak  informuje Urząd Wojewódzkiw w Warszawie, kurs można ukończyć samodzielnie, biblioteki mogą także organizować zajęcia grupowe. Czas potrzebny do jego przejścia to około 40 minut dla dzieci młodszych i 30 minut dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Młodzi ludzie dzięki kursowi będą wiedzieli, jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie, czym grozi umieszczanie w sieci zbyt wielu informacji na swój temat, jak uniknąć nękania lub szantażowania przy użyciu Internetu. Zapoznają się także z zagadnieniami dotyczącymi poszanowania własności intelektualnej i problemem uzależnienia od Internetu.
 
Zajęcia mogą zostać przeprowadzone w każdej bibliotece publicznej wyposażonej w komputer podłączony do Internetu. Wśród nich znajdują się biblioteki z małych miejscowości z całego kraju, które do tej pory dzięki udziałowi w Programie Rozwoju Bibliotek otrzymały ponad 2000 komputerów i 220 laptopów.

Inicjatorzy kampanii "Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu"to : Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft,
 
Biblioteki, które włączą się w kampanię, będą mogły wziąć udział w konkursie, który rozpocznie się w styczniu 2012 roku. Ich zadanie będzie polegało na przeszkoleniu jak największej liczby młodych ludzi z zasad bezpiecznego zachowania w Internecie. Kampania potrwa do maja 2012 roku – wówczas nastąpi rozstrzygnięcie konkursu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.