PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet za 300 mln euro

  • PAP    5 kwietnia 2011 - 14:09
Internet za 300 mln euro

W środę rozpoczną się konsultacje dotyczące budowy sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej – poinformowało we wtorek ministerstwo rozwoju regionalnego.
Konsultacje mają na celu ustalenie konkretnego przebiegu sieci. Jak poinformował w komunikacie resort, konsultacje mogą się rozpocząć, ponieważ Bruksela wstępnie zaakceptowała sposób wyznaczania obszarów, na których powstanie sieć.

Cytowana w komunikacie wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel nazywa zaakceptowanie przez Komisję Europejską sposobu wyboru miejsc, które obejmie projekt „kamieniem milowym i najważniejszym etapem negocjacji”.

MRR może teraz ustalać nazwy konkretnych miejscowości, w których zaczną się prace inwestycyjne. Konsultacje pomogą ustalić, czy planowane lokalizacje węzłów sieci szerokopasmowej nie kolidują z innymi planowanymi inwestycjami na obszarze Polski Wschodniej.

Uwagi będzie można zgłaszać do 6 maja. Sieć szerokopasmowa ma obejmować swoim zasięgiem pięć województw Polski Wschodniej: świętokrzyskie, podlaskie, podkarpackie, lubelskie oraz warmińsko-mazurskie.

Na budowę przeznaczono ponad 300 mln euro. Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej. W efekcie realizacji projektu powstanie ponadregionalna sieć, składająca się z pięciu regionalnych sieci, co ma umożliwić lokalnym operatorom telekomunikacyjnym oferowanie usług szerokopasmowych w ich regionach.

„Sieć będzie także otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, tzn. że dostęp do niej będzie możliwy dla wszystkich na tych samych warunkach. Dostęp do szybkiego internetu w Polsce Wschodniej uzyska ponad 6 mln mieszkańców – powiedziała wiceminister Wendel.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.