PARTNER PORTALU
  • BGK

Internetowa rewolucja na Warmii i Mazurach

  • wer    12 grudnia 2011 - 20:05
Internetowa rewolucja na Warmii i Mazurach

Liderem w wydatkowaniu europejskich pieniędzy w zakresie społeczeństwa informacyjnego jest województwo warmińsko - mazurskie, które ma najwięcej zakontraktowanych i już realizowanych oraz zakończonych projektów.
Lista projektów realizowanych w województwie może imponować: budowa sieci szkieletowej oraz tworzenie nowych punktów dystrybucyjnych w ramach Projektu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, budowa wielu sieci miejskich i „ostatniej mili" w tym również bezprzewodowy dostęp do Internetu, wyposażanie instytucji publicznych w dostęp do sieci i komputery, wdrażanie licznych aplikacji i systemów informatycznych usprawniających pracę i dostęp do informacji, wreszcie edukacja internetowa.

Jednym z najbardziej ambitnych i rozległych obszarowo projektów, który z sukcesem został wdrożony przez urząd marszałkowski (oceń działania marszałka) jest projekt „Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu i sieci PIAP-ów w Województwie Warmińsko-Mazurskim".

Partnerami w projekcie były samorządy lokalne województwa. W jego realizacji udział wzięło 19 powiatów i 113 gmin.

- W ramach projektu wykonaliśmy 33 telecentra do wideokonferencji, 640 punktów dostępowych PIAP oraz 290 hot spotów. Wszystko zostało połączone bezpieczną siecią VPN - mówi Sebastian Mikołajczyk z realizującej projekt firmy Sprint. - Na potrzeby dostępu do Internetu system wykorzystuje istniejącą infrastrukturę sieciową operatorów, dzięki temu jego rozległość w województwie wynosi niemal 100%. Można śmiało stwierdzić, że projekt upowszechnia dostęp do Internetu i przybliża go ,,pod strzechy'' - dodaje.

PIAP-y są niezwykle istotne szczególnie w rejonach tzw. „białych plam", a więc tam, gdzie nie ma możliwości zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu.

Równocześnie w wielu miastach, m.in. w Olsztynie, Mrągowie, Ełku czy Szczytnie budowana jest infrastruktura sieci miejskich szerokopasmowych.

W Elblągu został zrealizowany największy do tej pory projekt sieci miejskiej w Polsce. Planowany w Piszu projekt budowy sieci „ostatniej mili" ma budżet aż 53 mln zł.

Dużą zasługę w informatyzacji regionu ma urząd marszałkowski, który jak przyznają informatycy i przedsiębiorcy sprawnie koordynuje i rozdysponowuje środki z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wkrótce wystartuje też projekt Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. Jest to największy w historii projekt budowy sieci szerokopasmowej finansowany ze środków Unii Europejskiej.

W ramach przedsięwzięcia obejmującego pięć województw tzw. Ściany Wschodniej tylko w samym Warmińsko-Mazurskim ma zostać wybudowanych ponad 2 tys. km sieci światłowodowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KOMBIK, 2011-12-12 20:44:18

    Trudno się nie cieszyć z takiej rewolucji!