PARTNER PORTALU
  • BGK

Internetowe białe plamy znikną do 2015 r.

  • newseria.pl    4 grudnia 2012 - 08:46
Internetowe białe plamy znikną do 2015 r.

Za dwa lata internet ma być dostępny w każdym miejscu w Polsce. Za osiem lat – wszystkie gospodarstwa domowe będą mogły korzystać z sieci o szybkości co najmniej 30 Mb/s.
Urząd Komunikacji Elektronicznej deklaruje, że cele Europejskiej Agendy Cyfrowej są realizowane zgodnie z harmonogramem. Apeluje jednocześnie do samorządów o pośpiech w wykorzystywaniu środków unijnych, przeznaczonych na budowę sieci.

Czytaj też: Marszałkowie rozpisują przetargi na internet

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej do 2015 roku internet ma być dostępny w całej Polsce. Na koniec 2011 roku sieć obejmowała zasięgiem 10 mln Polaków i 74 proc. gospodarstw domowych.

- Cele Europejskiej Agendy Cyfrowej to 2020 rok. Myślę, że białe plamy są powoli eliminowane, co zakłada porozumienie między UKE a TPSA oraz decyzje inwestycyjne dla operatorów mobilnych. Dodatkowo działa Regionalny Program Operacyjny, z którego korzystają powiaty i małe miasta, które budują hot spoty i małe sieci telekomunikacyjne. One te białe plamy wypełniają. Do 2015 roku większość kraju będzie pokryta - mówi Magdalena Gaj, prezes UKE.

Budowa całej infrastruktury może kosztować, według wyliczeń Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, nawet 25 mld złotych. Część inwestycji sfinansowana zostanie ze środków europejskich. Pieniądze na Europejską Agendę Cyfrową, której założeniem jest walka z wykluczeniem cywilizacyjnym, nie zostaną najprawdopodobniej obcięte w związku z negocjacjami nad nowym budżetem Unii Europejskiej.

Jest ona bowiem jednym z siedmiu projektów przewodnich Strategii Europa 2020, a od dostępu do szybkiego internetu uzależniony jest rozwój gospodarczy. Dlatego Bruksela tak bardzo naciska, by już za osiem lat wszystkie gospodarstwa w Unii miały możliwość podłączenia się do sieci przesyłowej o szybkości co najmniej 30 Mb/s, a połowa z nich powinna być w zasięgu sieci o szybkości 100 Mb/s.

- Jeśli chodzi o środki przeznaczone na Agendę Cyfrową, one nie są - z tego pierwszego oglądu - w sposób istotny zagrożone - twierdzi prezes Gaj.

- Mamy też nowy instrument Europe Facility, bardzo potrzebny instrument, ukierunkowany na rozwój infrastruktury, więc będziemy mieli obok Funduszu Spójności dodatkowy instrument, który będzie przeznaczony również na budowę infrastruktury szerokopasmowej.

Pieniądze więc są i będą, ale wymaga to jeszcze zdecydowanego działania po stronie urzędników.

- Powinniśmy bardzo się spieszyć z wydatkowaniem środków europejskich, z tymi wszystkimi działaniami, żebyśmy nie zostali z niewydanymi pieniędzmi - podkreśla szefowa UKE.

Najwięcej pieniędzy na budowę infrastruktury mają do dyspozycji województwa mazowieckie, lubelskie i warmińsko-mazurskie. Za środki unijne mają tu powstać maszty i sieć do przesyłu internetu, zarówno za pomocą kabla, jak i drogą radiową.

Spora część funduszy w całym kraju będzie wykorzystana na tzw. ostatnią milę. Chodzi o miejsca, do których nie opłaca się doprowadzać internetu ze względu na dużą odległość i mały zysk z abonamentu. W tych przypadkach samorządy mogą zlecić budowę niezbędnej infrastruktury właśnie za pieniądze unijne. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz UKE apelują do samorządowców, by postarali się i ograniczyli formalności do minimum.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.