PARTNER PORTALU
  • BGK

Internetowe katalogi w bibliotece

  • www.24swarzedz.pl (Joanna Gryczyńska)    27 września 2011 - 08:56
Internetowe katalogi w bibliotece

Czytelnicy Biblioteki Publicznej w Swarzędzu mogą korzystać z księgozbiorów w nowej postaci. Biblioteka przystąpiła do systemu MAK+, który polega na elektronicznym udostępnianiu katalogów.
MAK+ to zintegrowany, ogólnopolski system biblioteczny, zawierający bazy czytelników danej biblioteki, które w wersji papierowej byłyby kartami czytelnika zawierającymi rejestr wypożyczeń.

Bazy te umożliwiają jednak korzystanie z zasobów biblioteki na przykład w domu, bez konieczności wychodzenia, ponieważ praca w systemie odbywa się przez przeglądarkę internetową. Zbiory biblioteczne zostają skatalogowane w systemie, dzięki czemu możemy przeszukać katalogi wszystkich bibliotek, które posługują się MAK+. Możemy zatem sprawdzić jaki status ma wybrana przez nas pozycja, a więc, czy jest obecnie wypożyczona, czy dostępna oraz co ważne zarezerwować dla siebie dany tytuł.

Aplikacja pozwala na wyszukanie książki w katalogu lokalnym oraz w filiach. Biblioteka w Swarzędzu przystąpiła do systemu MAK+ i od niedawna wypożycza za jego pomocą książki swoim czytelnikom. Obsługa aplikacji jest bardzo prosta.

Aby z niej skorzystać, na stronie internetowej Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, w zakładce „znajdź książkę” należy zarejestrować się i podać swój nr PESEL oraz numer karty czytelnika. Już niedługo, po wprowadzeniu do cyfrowego katalogu wszystkich pozycji bibliotecznych można będzie w pełni korzystać z zawartości całego katalogu.

A jest nad czym pracować, ponieważ księgozbiór biblioteki szacowany jest na 117 tysięcy woluminów.

Przydatne skróty, które ułatwią rozszyfrowanie sygnatur i opisów książek, znajdujących się w internetowym katalogu swarzędzkiej biblioteki: BPS – Biblioteka Główna na os. Czwartaków 1, BPS-FK – Filia na os. Kościuszkowców 6, BPS-FUzrz – Filia w Uzarzewie, BPS-FZal – Filia w Zalasewie, BPS-FPacz – Filia w Paczkowie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.