PARTNER PORTALU
  • BGK

Internetowy serwis o jakości powietrza został rozbudowany

  • PAP    5 grudnia 2011 - 13:07
Internetowy serwis o jakości powietrza został rozbudowany

Od poniedziałku w internecie działa rozbudowany serwis o jakości powietrza w Małopolsce.
Nowością są m.in. informacje o aktualnym poziomie zanieczyszczeń, notowanym przez 11 automatycznych stacji pomiarowych w regionie. Nowy jest także zastosowany w serwisie europejski wskaźnik jakości powietrza – Common Air Quality Index (CAQI). Umożliwia on jednoczesną ocenę wszystkich szkodliwych substancji w powietrzu i pozwala na porównanie stanu zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce z innymi miastami w Europie.

Czytaj też: Samorządowcy zbadają jakość powietrza

Serwis jest prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na stronie www.malopolska.pl/powietrze można sprawdzić stężenie pyłu zawieszonego, dwutlenku azotu, siarki i tlenku węgla w powietrzu. Prognozy określą ryzyko wystąpienia przekroczeń poziomów dopuszczalnych i alarmowych w powietrzu, do których często dochodzi w małopolskich miastach, szczególnie zimą.

Informacje o zanieczyszczeniach są podawane bezpośrednio z automatycznych stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Prognozy na kolejne dni przygotowują eksperci z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Szczegółowe prognozy dotyczące stężenia pyłu zawieszonego oraz ozonu w powietrzu są prezentowane dla 23 miast w Małopolsce – m.in. dla Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Bochni, Brzeska, Chrzanowa, Gorlic, Nowego Targu, Oświęcimia, Wadowic i Zakopanego.

„Rozbudowaliśmy serwis, żeby był bardziej przyjazny dla mieszkańców. Informacje z poszczególnych miast są dokładniejsze. Mamy też nadzieję, że komunikaty dla mieszkańców są prostsze i bardziej czytelne” – powiedziała wicedyrektor Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Karolina Laszczak. Dodała, że serwis nadal będzie udoskonalany. Dobiega końca inwentaryzacja emisji zanieczyszczeń w Małopolsce, której wyniki będą pomocne przy opracowaniu bardziej precyzyjnych prognoz zanieczyszczeń powietrza.

W serwisie są też zalecenia specjalistów z Collegium Medicum UJ dotyczące osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenia: kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych, chorych na astmę, alergików. Ostrzeżenia dotyczące wybranego miasta będą wysyłane do wszystkich, którzy zapiszą się do newslettera lub kanału RSS. Twórcy serwisu zachęcają też do pobrania ze strony i umieszczania na stronach urzędów miast i w serwisach informacyjnych automatycznie aktualizowanego banneru z prognozą jakości powietrza w wybranym mieście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.