PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestują w szybki Internet

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    6 listopada 2010 - 07:57
Inwestują w szybki Internet

Za pięć lat 90 proc. mieszkańców woj. podlaskiego zyska dostęp do Internetu, dwa lata wcześniej powszechnego dostępu do globalnej sieci doczekają się mieszkańcy łódzkiego. Wszystko dzięki unijnym dotacjom.
Z danych podawanych przez rząd w połowie roku wynika, że z 579 mln euro przeznaczonych m.in. na budowę sieci przez samorządy wydano zaledwie 4 proc., z kwoty 364 mln zł przeznaczonych na zakup komputerów i dopłaty do usług internetowych wykorzystano 8 proc., z pozostałej kwoty – 360 mln euro przeznaczonych dla samorządów – nie wykorzystano ani grosza  – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Samorządy chcą to zmienić. W ich inwestycjach chodzi przede wszystkim o zapełnienie tzw. białych plam, czyli dostarczenie usługi tam, gdzie dziś mieszkańcy nie mają możliwości skorzystania z Internetu. Do takich miejsc należy 38 tys. gospodarstw w woj. łódzkim, które objęte zostaną zapowiadaną właśnie inwestycją zarządu województwa.

Na budowę Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej, czyli sieci mającej zapewnić powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu, województwo przeznaczy 71 mln zł, z czego 50 mln zł pochodzić będzie z funduszy europejskich.

W pierwszym etapie wybudowanych ma zostać ponad 760 km sieci, w której zasięgu znajdzie się 630 miejscowości i ponad 131 tys. gospodarstw domowych. Inwestorem będzie samorząd województwa, ale po zakończeniu inwestycji zarządzanie nią przejmie wybrany operator. Zakończenie budowy całej sieci planowane jest w 2013 r.

Dwa lata później, dzięki dofinansowaniu z Unii, powstanie sieć szerokopasmowa województwa podlaskiego. Dzięki niej do końca 2015 r. 90 proc. terenów województwa ma być w zasięgu łączy szerokopasmowych. Obecnie w Podlaskiem dostęp do Internetu ma 56 proc. mieszkańców.

Infrastruktura instalowana w Podlaskiem ma kosztować 252 mln zł – za te pieniądze przeciągniętych zostanie niemal 1,9 tys. km łączy.

Rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej w województwie podlaskim jest elementem projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, który ma być wdrażany jeszcze w czterech województwach – warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Przedsięwzięcie w tych regionach ma kosztować 300 mln euro (255 mln euro to pieniądze Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.