PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje w sieci w małych gminach są nieopłacalne

  • wnp.pl (JM)    29 października 2009 - 13:01

Inwestycje w budowanie sieci dla małych gmin często są nieopłacalne, nie przynoszą bowiem oczekiwanego zwrotu z inwestycji – mówi Grzegorz Cieślik, Manager projektu z Crowley Data Poland.
– Gminy mogą jednak uzyskać pomoc unijną na tego typu przedsięwzięcia. Treść wiadomości Crowley przygotował w ostatnim czasie inwestycję w gminie Halinów, polegającą na budowie szerokopasmowej sieci z bezpłatnym dostępem do Internetu dla blisko 200 gospodarstw domowych.

- Jest to jeden z pierwszych projektów z zakresu przeciwdziałania wykluczeniu teleinformatycznemu – mówi Grzegorz Cieślik. - Crowley zrealizował już jednak wiele innych inwestycji subsydiowanych przez Unię Europejskiej z innych programów.

Jako przykład nasz rozmówca wskazuje przedsięwzięcie w Mysłowicach. W 2008 roku została zbudowana sieć szkieletowa w oparciu o LMDS łącząca wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Założeniem inwestycji była budowa szerokopasmowej sieci WLAN.

Nasz rozmówca wskazuje, że gminy mogą uzyskać pomoc unijną przy założeniu 15% udziału własnego z różnych programów. - Program 8.3 przeciwdziałający wykluczeniu teleinformatycznemu jest jednym z nich – wskazuje Grzegorz Cieślik.

Działanie ma na celu zapewnienie dostępu do Internetu dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. Beneficjentami są jednostki samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. 
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.