PARTNER PORTALU
  • BGK

"Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa" podsumowana

  • PAP    23 stycznia 2013 - 16:59
"Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa" podsumowana

Wystawa "Papier contra cyfra" dostępna od czwartku do 1 lutego w Bibliotece Jagiellońskiej oraz międzynarodowa konferencja w czwartek i piątek będą podsumowaniem projektu "Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa" realizowanego od 2010 r. przez Bibliotekę Jagiellońską
Po dwóch latach istnienia Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa umożliwia dostęp do 183 tys. publikacji. Odwiedziło ją do tej pory prawie 3,7 mln czytelników. W grudniu placówka wyprzedziła Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową i stała się największą (pod względem liczby zbiorów) cyfrową biblioteką w kraju.

Rezultaty trwającego od lipca 2010 projektu "Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa" będzie można oglądać w sali wystawowej na ekspozycji "Papier contra cyfra". Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt cennych zbiorów, które zostały zdigitalizowane.

Czytaj też:  Powstaje kolejna biblioteka cyfrowa

Jak powiedział Zbigniew Koziński odpowiedzialny za przygotowanie wystawy, odwiedzający ekspozycję dowiedzą się, jak wygląda proces digitalizacji. W gablotach zobaczą książki i czasopisma, które poddano konserwacji, a następnie cyfryzacji. Dzięki czterem stanowiskom komputerowym czytelnik obejrzy elektroniczną formę zbiorów wystawionych w gablotach.

Omówienie wyników projektu "Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa" nastąpi też podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji "Biblioteka cyfrowa dziś a wyzwania jutra". Jak powiadomił dyrektor placówki prof. Zdzisław Pietrzyk, na konferencję do Krakowa przyjadą przedstawiciele innych polskich bibliotek cyfrowych. Przybędą też goście z Ukrainy, Francji, Niemiec i Słowacji. "Będziemy rozmawiać o tym, jak prowadzić bibliotekę cyfrową, podzielimy się swoimi doświadczeniami" - mówił na środowej konferencji prasowej dyr. Pietrzyk.

Wyjaśnił także, że w ramach projektu placówka zdigitalizowała najcenniejsze (zwłaszcza pod względem historycznym) biblioteczne zbiory - głównie czasopisma, które mogą ulec samozagładzie, bo są wydrukowane na tzw. kwaśnym papierze.

W ramach projektu zabezpieczane, zakonserwowane i zdigitalizowane zostały obiekty należące do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, w którego skład wchodzą zbiory bibliotek mające wyjątkową wartość i znaczenie dla dziedzictwa narodowego.

Drugą kategorię stanowią czasopisma ukazujące się po 1850 roku, od kiedy gazety zaczęto drukować na kwaśnym papierze. Po latach ulega on rozpadowi. Jak wyjaśnił dyr. Pietrzyk, z bogatego zbioru czasopism wyselekcjonowano tytuły najbardziej zniszczone, a jednocześnie najchętniej czytane oraz egzemplarze jedyne w kraju. Biblioteka Jagiellońska posiada 215 tytułów jedynych w Polsce egzemplarzy czasopism.

W bibliotece cyfrowej udostępniono m.in. reprodukcje cyfrowe obiektów należących do kolekcji zbiorów specjalnych z Oddziału Rękopisów, Starych Druków, Zbiorów Muzycznych, Graficznych i Kartograficznych oraz Wydawnictw Rzadkich.

Z tytułów gazet, pochodzących z XIX i początku XX wieku, zdigitalizowano m.in. "Dziennik Polski", "Gazetę Lwowską", "Gazetę Narodową", "Głos Narodu", "Nową Reformę", "Nowości Ilustrowane", "Słowo Polskie", "Sprawozdania Stenograficzne Sejmu Galicyjskiego".

Łącznie są to 1222 tomy czasopism oraz 1644 książek i jednostek zbiorów specjalnych (m.in. rękopisów i starodruków).

Projekt trwający od 2010 roku uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln zł ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego kontynuacją jest przedsięwzięcie "Bezpieczne i kompleksowe udostępnianie zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Internecie" finansowane z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa jest liderem wśród bibliotek zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC). Zasoby przez nią udostępniane stanowią blisko 16 proc. wszystkich publikacji dostępnych za pośrednictwem FBC.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.