PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak dogodzić usługom na e-PUAP?

  • GK    5 października 2012 - 16:30
Jak dogodzić usługom na e-PUAP?

Podmioty publiczne, udostępniające swoje usługi za pośrednictwem ePUAP, mogą skorzystać z bezpłatnych licencji na formularze wykonane w technologii PDF.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dysponuje licencjami na oprogramowanie Adobe LiveCycle Reader Extension. Instytucje, które chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą za pośrednictwem ePUAP wystąpić z wnioskiem o zgodę na korzystanie z licencji.

Wykorzystanie formularzy PDF do udostępniania usług na platformie ePUAP to korzyści zarówno dla obywateli, którzy korzystają z tych usług, jak i urzędów, które je udostępniają. Łatwe w obsłudze interaktywne formularze PDF ułatwiają urzędom przepływ danych i weryfikację ich poprawności.

Obywatele z kolei zyskują formularz łatwy do wypełnienia w bezpłatnym programie do odczytu plików PDF, np. Adobe Reader. Dodatkowo formularz ten może być zbudowany w formie interaktywnego przewodnika, który krok po kroku prowadzi użytkownika przez proces jego wypełniania.

Szczególną zaletą formularzy PDF dla użytkowników ePUAP jest możliwość ponownego wykorzystania danych wprowadzonych już raz do systemu ePUAP. Dzięki zastosowaniu tej funkcji możliwe jest wykorzystanie danych znajdujących się na platformie – uprzednio wprowadzonych w koncie podmiotu czy też słowników referencyjnych.

Ponadto formularze PDF umożliwiają pobieranie danych z systemów zewnętrznych, np. poprzez połączenie z wystawianą przez urząd usługą sieciową (WebService). Ważnym aspektem wykorzystania formularzy PDF jest ich wysoki poziom bezpieczeństwa.

Licencjonowany formularz PDF oznacza potwierdzenie tożsamości jego wystawcy, a także chroni przed wprowadzaniem do formularza nieautoryzowanych zmian oraz daje pewność użytkownikom, że ich dane osobowe są bezpieczne.

Instytucje publiczne chcące korzystać z licencji na oprogramowanie Adobe LiveCycle Reader Extension, powinny – za pośrednictwem ePUAP – wysłać wniosek o zgodę na korzystanie z licencji na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP) Centrum Projektów Informatycznych.

Uzyskanie licencji wiąże się z koniecznością spełnienia kilku warunków. Jednym z nich jest m.in. publikacja usługi wykorzystującej formularz PDF na platformie ePUAP (www.epuap.gov.pl), oraz utworzenie formularza PDF na podstawie aktualnego wzoru dokumentu zamieszczonego w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych (CRD) i utworzenie formularza PDF zgodnie z instrukcją użytkownika – Budowa formularzy w Adobe.

Szczegółowe informacje na temat procedury wnioskowania o zgodę na korzystanie licencji na oprogramowanie Adobe LiveCycle Reader Extension można znaleźć na stronie www.epuap.gov.pl w zakładce Podmioty Publiczne – Licencje na formularze PDF.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.