PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak ma wyglądać cyfryzacja?

  • AT    18 maja 2012 - 17:33
Jak ma wyglądać cyfryzacja?

- Po kilku miesiącach prac mamy już bardzo jasne wyobrażenie, jak powinna wyglądać cyfryzacja – mówi Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Celem cyfryzacji jest doprowadzenie do tego, by ludzie korzystali z Internetu.
- Walczymy o to, żeby Komisja Europejska odblokowała nam pieniądze na wszystkie dobrze prowadzone projekty informatyczne -  mówi Michał Boni  przedstawiając stan prac Ministerstwa w pół roku od jego powstania (MAC powstał 21 listopada 2011 r.).

Jak informuje MAiC powiedzie się ona jeśli zadbamy o odpowiedni dostęp do szerokopasmowego Internetu. Z tym związane są nasze projekty infrastrukturalne. Celem cyfryzacji jest doprowadzenie do tego, by ludzie korzystali z Internetu, by czuli, że to ma sens.

- To z tego powodu prowadzimy projekty informatyczne, dzięki którym administracja będzie działać sprawniej. – Na to musimy mieć pieniądze, duża z nich część to środki unijne - mówi Boni

Administracja publiczna realizuje dziś kilkaset projektów informatycznych. 29 priorytetowych wspiera finansowo Unia Europejska (w ramach 7 osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka).

- Jak wiadomo, Komisja Europejska wstrzymała płatności dotyczące tych projektów priorytetowych z powodu nieprawidłowości wykrytych w kilku projektach – tłumaczy Boni.

Opowiada o swojej rozmowie z 15 maja z komisarzem unijnym Johannesem Hahnem, w czasie której pokazał raport „Państwo 2.0 – nowy start administracji” opisujący szczegółowo stan projektów i proponowane zmiany.

– Powiedziałem, że od początku widzieliśmy, że potrzebne są korekty, tak by zarządzanie i dobra kontrola pomogły w wychwytywaniu błędów. Uzgodniliśmy, że do końca maja przygotujemy plan naprawczy. Potem razem z Komisją Europejską powołamy zespół zadaniowy, który oceni 29 projektów finansowanych w ramach 7 osi i będzie je monitorował – w 22 nie maja żadnej skazy – podkreśla Boni.

– Pokażemy, że CPI działa na nowych zasadach i jest bezpieczne (ostatnie zatrzymania CBA nie dotyczą spraw związanych z projektami unijnymi) - dodaje minister.

Jak informuje do 20 czerwca wypracoane zostaną podstawy – do decyzji Komisji Europejskiej –potem Komisja musi się zastanowić, czy odblokować nam całą 7 oś.

- Myślę, że co do części projektów na pewno się to stanie , ale walczymy o to, żeby cała oś została odblokowana. Oczywiście poza projektami, o których wiemy, że przy ich powstawaniu złamano prawo - wyjaśnia Boni.

Cyfryzacja to także promocja i edukacja.

- Startujemy więc z projektem Cyfrowa Szkoła, a niedawno wystartowaliśmy z wielkim projektem Latarnicy 50 +. 2 tys. wolontariuszy będzie przekonywało swoje społeczności – rodzinę, sąsiadów, że warto korzystać z sieci – mówi Boni

Jak dodaje jednocześnie MAiC chce zakończyć prace nad ustawą o działach (zgodnie z projektem, nad którtym pracuje teraz Sejm, to szef MAC będzie zajmował się przeciwdziałaniem oraz usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Do zadań administracji w dziale „informatyzacja” dochodzą m.in. przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług na żądanie. Kolejna zmiana: to minister administracji i cyfryzacji a nie szef MSW będzie wydawał pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej oraz rozporządzenia dotyczące sposobu przeprowadzania zbiórek publicznych i zakresu kontroli nad ich przeprowadzaniem).

- Jesteśmy przygotowani z wojewodami do ewentualnych zagrożeń pogodowych. Prace dotyczące zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy są w ostatniej fazie dyskusji - mówi minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.